Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Katar'da kadınlar uçaktan indirilip zorla soyularak jinekolojik muayene yapıldı

Avustralya'nın Sidney kentine giden Katar Havayollarına ait bir uçağının kadın yolcuları Doha havalimanının tuvaletinde yeni doğmuş bir bebeğin bulunması üzerine, aktarma yapan uçaktan indirilip zorla soyularak jinekolojik muayeneden geçirildi

Katar'da kadınlar uçaktan indirilip zorla soyularak jinekolojik muayene yapıldı

Doha havalimanının tuvaletinde yeni doğmuş bir bebeğin bulunması üzerine, Katar Havayollarına ait bir uçağının kadın yolcular aktarma yapan uçaktan indirilip zorla soyularak jinekolojik muayeneden geçirildi, Avustralya hükümetinden sert tepki geldi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Katar'ın başkenti Doha'da bulunan Hamad Uluslararası Havalimanı'nda Sidney'e giden ve 13'ü Avustralyalı olan kadın yolcuların rızaları alınmadan ve nedeni açıklanmadan zorla jinekolojik muayeneden geçirilmesini Avustralya Federal Polisi'ne bildirdiklerini ve olaydan etkilenenlerden bilgi alma sürecinin devam ettiğini aktararak Avustralya'nın olayı ciddiye aldığını vurgulayarak, "Bu fena halde, fena halde rahatsız edici, saldırgan, endişe verici bir olaylar dizisi. Hayatımda daha önce hiç duymadığım bir şey. Havaalanında olan bitenlerle ilgili raporu görmek istiyorum. Katarlı yetkililerin rapor göndermek niyetinde olduğu kanaatindeyim, raporu görmemizin ardından sonraki adımları belirleyeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Olayı hem Doha hem de Avustralya'daki Katarlı yetkililerle görüştüklerini ve endişelerini ilettiklerini belirten Dışişleri Bakanı Payne, karşı tarafın raporunu beklediklerini söylerken "Konuyla ilgili görüşlerimizin son derece farkında olduklarından emin olmak istiyorum" dedi.

Almanya'dan Avustralya'ya dönmek için 42 kişilik uçuşta bulunan avukat Wolfgang Babeck, yolcuların çoğunun Avrupa'dan olduğunu, zorla uçaktan indirilen kadınların geri döndüklerinde sinirli ve kızgın olduklarını, içlerinden birinin ağladığını anlattı.

Babeck, zorla muayene edilen kadınlardan biri iki çocuğuyla seyahat eden bir anne olduğunu, diğerlerinin bazısının yanında partnerlerinin olduğunu, bazısının da yalnız seyahat ettiğini aktardı. Uçaktaki mürettebatın ise neler olup bittiğinden habersiz olduğunu kaydetti.

Bebeğin sağlıklı ve güvende olduğunu, ama kime ait olduğunun belirlenemediğini duyuran Doha'daki Hamad Uluslararası Havaalanı, kadınlara yaptıkları muameleyi, 'tıp ekibinin annenin sağlığıyla ilgili endişe bildirmesi ve havaalanından çıkmadan bulunması gerektiğini söylemesiyle' gerekçelendirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!