Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kartal'daki bina çökmesinde yaralananların tedavisi sürüyor

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Demirhan, Kartal'daki bina çökmesinde yaralananlara ilişkin "Şu anda 10 hasta kaldı. Bu hastalarımızdan 6'sı yoğun bakımda, 4'ü de serviste tedavi görüyor." dedi.

Kartal'daki bina çökmesinde yaralananların tedavisi sürüyor

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, Kartal'daki bina çökmesinde yaralananlara ilişkin, "Şu anda 10 hasta kaldı. Bu hastalarımızdan 6'sı yoğun bakımda, 4'ü de serviste tedavi görüyor. Yoğun bakımdakilerin de durumları daha iyi." dedi.

Prof. Dr. Demirhan, Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın enkazından kurtarılarak Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Bu sabah ilgili doktorlarla hastaların vizitlerini yaptıklarını belirten Demirhan, hemen hemen hepsinde iyiye doğru bir gidiş gözlemlediğini ifade etti.

Prof. Dr. Demirhan, 6 hastanın hala yoğun bakımda olduğunu ifade ederek, "Kompartman ve crush sendromlarıyla ilgili tedavilerine devam ediliyor. Ortopedi, hiperbarik oksijen tedavileri sürüyor. Ortopedi kliniği, özellikle fasiyotomilerine ve debritmanlarına devam ediyor." diye konuştu.

Serviste tedavi gören 3 hastanın ise taburcu edildiğini söyleyen Demirhan, "Şu anda 10 hasta kaldı. Bu hastalarımızdan 6'sı yoğun bakımda, 4'ü de serviste tedavi görüyor. Yoğun bakımdakilerin de durumları daha iyi. Tabii bunlar kronik hastalıklar olduğu için bir dizi ameliyat, takip ve tedavi gerektiren işlem yapmak gerekiyor. Tedavilerini tamamlamaya gayret ediyoruz. Yakın süreçte genel durumu iyi olan Ali Alemdar'ı da taburcu etmeyi planlıyoruz. Kademe kademe tedavileri biten hastaları da 112 ambulans sistemimizle evlerine kadar nakil ettiriyoruz." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Demirhan, yoğun bakımda tedavi gören Azra Havva Tekgöz (6) ve Mahmut Tayyip Alemdar'ın (9) sağlık durumlarının daha iyiye gittiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Tayyip'in hemodiyalizini kestik artık hemofiltrasyon yapılmıyor, durumu daha iyi. Azra Havva'nın birkaç gün daha belki yoğun bakım şartlarında diyalizi devam edecek. Her ikisinin de günlük, ameliyathanede yara debridmanları ve pansumanları yapılıyor. Hatice Aliefendioğlu'nun da bacaklarındaki kırıklarına yönelik bir plaklama işlemi yapılacak ortopedi kliniği tarafından. Ayrıca, yoğun bakımda yatan Adem Alemdar'ın kalçasındaki kırık kemiğe osteosentez dediğimiz bir teknikle bugün ameliyat yapılacak."

Yaralılara, çok sayıda hekimin bir arada olduğu, multidisipliner bir yaklaşımla mükemmel bir tedavi sunmaya gayret ettiklerini dile getiren Demirhan, "Hem hayatta tutmaya gayret ediyoruz hem de ortopedik yaralanmalarını, ezilme dokuyla dokunun, ezilmenin vücutta yapmış olduğu hasarı engellemeye çalışıyoruz. Bir yandan dengeli olarak kan ve kan ürünleriyle desteklerini sağlıyoruz diğer yandan solunum desteği sağlıyoruz. Ayrıca, hiperbarik oksijen sistemiyle dokuların daha iyi oksijenlenmesini ve yara iyileşmesini hızlandırmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!