Karpal tünel sendromu (KTS) nedir? (ÖZEL HABER)

Karpal tünel sendromu bir ya da her iki elin ilk üç parmağını tutan ilerleyici özellik gösteren hastalık. El bileğinin ortasında bulunan ve ilk 3 parmağa dağılan median sinirin bası altında kalmasıyla ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlük sonucu meydana geliyor. Peki, karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir? Özel Esentepe Hastanesi'nden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Özsoy anlattı...

Karpal tünel sendromu (KTS) nedir? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Sinir ağı olan median sinirin el bileğinden geçen kanallarda meydana gelen sıkışmasına karpal tünel sendromu deniyor.

Median sinir, karpal olukta sıkıştıktan sonra özellikle geceleri şiddetli el bileğinde ve elde ağrıyla karakterizedir diyen Özel Esentepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Özsoy, "Geceleri uykudan uyanıp, elini ovuşturarak veya el bileğini sallama hareketi yaparak, hastalar ağrının daha da azaldığından bahsederler. Burada risk faktörleri önemlidir. Karpal tünel sendromu için risk faktörleri, özellikle ağır el aletleriyle iş yapanlarda, titreşimli el aletleriyle iş yapanlarda, bir takım tekrarlayıcı ve süreklilik gösteren düzenli el ve el bileği hareketlerinde daha fazla görülmektedir. Bunun yanında bilgisayar kullanımı yine büyük bir risk faktörüdür" dedi.

KİMLERDE SIK GÖRÜLÜR?

Hastalığın hipotiroidide, ileri şişmanlıkta ve böbrek hastalarında sık görülen bir rahatsızlık olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Özsoy, "Hastalığın tanısını koyma açısından, elektromiyografi (EMG) tetkiki yapılmalıdır. Elektromiyografi ile sinir sıkışması tespit edilip, ona göre tedavisi planlanmaktadır. Özellikle tedaviyi belirleyen en önemli nokta, elektromiyografinin sonucudur. Elektromiyografi tetkikinde, hafif, orta ve ağır düzeyde karpal tünel sendromu sonucu çıkmaktadır" ifadelerini kullandı.

 

 

TEDAVİ YÖNTEMİ

Hafif olan karpal tünel sendromlarında, hastalara fizik ve ilaç tedavisi uyguladıklarını dile getiren Op. Dr. Özsoy, "Ağır olan sendromlarda ise hastamızın, cerrahi tedaviyle el bileğindeki siniri rahatlatıyoruz. Orta olan sendromlarda ise, özellikle hastamızın şikayetini göz önüne alarak tedavi planlaması yapıyoruz. Orta düzeyde karpal tünel sendromu hastalarının, gece uykudan uyanma derecesinde ağrıları oluyorsa veya el bileklerinde ve avuç içlerindeki ince el kaslarında bir zayıflık ve güçsüzlük oluşmuşsa eğer, yine o hastalarımızı da sinir sıkışması yönünden ameliyat etmekteyiz. Ameliyat yaklaşık yarım saat sürüyor. El bileğinden 3 santimlik bir kesi yaparak, lokal anestezi altında ve ciddi oranda başarılı geçen bir ameliyattır. 10 gün süren bir pansuman sürecinden sonra hastamız normal bir şekilde elini kullanmaya devam etmektedir" sözlerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!