Karkim'de hedef holdingleşmek

Türkiye'nin ilk özel sondaj akışkanları şirketi Karkim'i, İMKB'de bir ilki gerçekleştirerek fiyatın yüzde 20 üzerinde "Çağrı fiyatı" taahhüdü ile satın alan Murat Çelik, yine yatırımcı dostu bir yaklaşımla Karkim'i holdingleştirmeyi hedefliyor

Karkim'de hedef holdingleşmek

Yeniden yapılanma çalışmalarının ardından Çelik Holding A.Ş. adını almak üzere Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuru yapma kararı alan şirket, kayıtlı sermaye tavanını da 200 milyon liraya çıkaracak.
   
Holding çatısı altında farklı sektörlere açılarak büyümeyi amaçlayan şirket, öncelikle Çelik Group'a ait Çelik İplik'in yüzde 55'ini 25 milyon 195 bin TL'ye satın alacak. Bu işlemin bir parçası olarak yatırımcısına, Çelik İplik'in 2013 yılında vergi öncesi en az 4 milyon TL kâr etmesini taahhüt eden Karkim, yine bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Bu taahhütle 2012 yılını vergi öncesi 5.247.381 TL kârla kapatan Karkim'in kârlılığına da ilave katkı sağlanmış olacak.
   
Holdingleşecek olan Karkim 4 milyon TL kâr garantisi veren Çelik İplik'i alıyor
   
Karkim'i satın alırken sıra dışı bir yol izleyerek küçük yatırımcıya ilk halka arz fiyatı olan 2.40 liradan çağrı yapmak için SPK iznini bekleyen Murat Çelik, şimdi satın alınan Çelik İplik için de 2013 yılında en az 4 milyon liralık kâr taahhüt ediyor. Karkim'in bünyesine girecek olan Çelik İplik, eğer 2013 sonu itibariyle vergi öncesi en az 4 milyon lira kâr elde edemezse, aradaki farkı ana ortak konumunda olan Murat Çelik karşılayacak. Böylece Karkim'in mevcut kârlılığı daha da güçlendirilmiş olacak.
   
Karkim'i satın almasıyla İMKB'nin en genç patronu unvanını da elde eden Murat Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu: "Karkim İMKB'ye girdiği günden beri yatırımcısını koruyan bir şirkettir. Son 3 yılda şirketimizin kârını 1 milyon 170 bin TL'den 4 milyon 136 bin TL'ye çıkarması, düzenli olarak kârını yatırımcılarıyla paylaşması, Türkiye'nin ilk hisse geri alım işlemini (insider buying) gerçekleştirmesi, satış esnasında 2 TL olan hisse fiyatlarına 2.40 TL'den çağrı yapılması gibi İMKB'de birçok ilke imza atmıştır. 4 milyon TL kâr garantisi vermekteki amacımız yatırımcılarımıza bu olumlu gidişin süreceğinin mesajını iletmek. İstiyoruz ki herkes bizim ticarete bakış açımızı anlasın, iyi niyetimizin farkında olsun. Bu yaklaşımımızın İMKB'deki diğer firmalara da örnek olmasını diliyoruz."

Faaliyet gösterdikleri sektörlerdeki 35 yıllık deneyimin ardından enerji sektöründeki fırsatları değerlendirmek istedikleri için Karkim'i satın aldıklarını belirten Çelik şöyle devam etti  "Karkim'in halka açık bir şirket olması, kurumsal yapımızı daha ileriye götürmemiz ve şeffaf bir yönetim anlayışının yerleşmesi için bir fırsattı ve bunu değerlendirdik. 35 yıllık bir aile şirketi olarak ileriye dönük yüksek hedeflerimizi kurumsal bir yapı altında sürdürülebilir kılacağımızı biliyoruz. İlk etapta oldukça kârlı bir şirket olan Çelik İplik'i Karkim çatısı altına almayı uygun gördük. Bundan sonra da kârlı ve büyüme potansiyeli olan yeni yatırımlar için araştırmaya devam edeceğiz. Grup şirketlerinin bir arada bulunmasının sağlayacağı yönetimsel faydalar sebebiyle Karkim'in merkezini İstanbul'a taşımaya ve Ankara'daki faaliyetlerini şube çatısı altında devam ettirmeye karar verdik."
   
HİSSELER ÜZERİNDEKİ İMTİYAZ KALKIYOR
Öte yandan, Karkim'in yeniden yapılanma sürecinde çağdaş yönetim anlayışına uygun olarak tüm hissedarların eşit oy ve haklara sahip olması sağlanacak. Bu kapsamda da şirketin yönetim kuruluna üye seçiminde ve denetim kurulunun belirlenmesinde imtiyaz içeren A grubu paylar üzerindeki tüm özel hakların kaldırılması için de SPK'ya başvuruda bulunuldu.  
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!