Kardinal'e iki ayrı cinsel istismar davası

Vatikan Ekonomi Bakanı ve Avustralya Kardinali Pell, 1970 ve 1990'lı yıllarda çocuklara cinsel istismar suçunu işlediği iddiasıyla iki ayrı davada yargılanacak.

Kardinal'e iki ayrı cinsel istismar davası

Avustralya Katolik kiliselerinde görev yaptığı yıllarda çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddialarının yeterli delil  içerdiğine karar verilen Vatikan Ekonomi Bakanı veAvustralya Kardinali George  Pell hakkındaki suçlamalar iki dava halinde görülecek. 

Melbourne Sulh Mahkemesinin, 1970 ve 1990'lı yıllarda görevli olduğu  Katolik kiliselerindeki çocuklara cinsel tacizde bulunduğu iddialarında yeterli  delil olduğuna hükmederek yargılanmasına karar verdiği Kardinal Pell'in,  Melbourne Asli Ceza Mahkemesindeki ilk duruşması yapıldı.

Mahkemenin nasıl devam edeceğinin belirlendiği ilk duruşmada, Pell'in  avukatları ve savcılar, isnat edilen suçlamalar arasında 20 yıllık bir zaman  farkının bulunmasından dolayı yargılamanın iki farklı dava halinde görülmesinde  anlaştı.

George Pell hakkındaki ilk davanın, Melbourne Başpiskoposu olduğu 1990'larda Melbourne'deki St. Patrick Katedrali'nde çocuklara yönelik cinsel suç  işlediği iddialarını içermesi bekleniyor.

Avustralya Kardinali hakkındaki ikinci davanın ise genç bir rahip olarak 1970'lerde görev yaptığı Ballarat ketindeki bir yüzme havuzunda yaşanan  cinsel taciz iddialarından oluşacağı belirtildi.

Mahkemenin beşer hafta sürmesine karar verdiği her iki davada da  farklı jüri üyeleri görev yapacak. Mahkeme, 16 Mayıs'ta gerçekleştirilecek  duruşmada söz konusu davaların tarihlerini belirleyecek.

Victoria Eyalet Polisinin hakkında hazırladığı iddialara mahkemede  cevap vermeyi kabul eden Kardinal, Vatikan'dan Avustralya'ya gelerek geçen mart  ayında başlayan ve 4 hafta süren Melbourne Sulh Mahkemesindeki ön duruşmalara  katılmıştı.

Hakkında yöneltilen cinsel taciz suçlamalarını reddeden ve suçsuz  olduğunu iddia eden 76 yaşındaki George Pell'in de hazır bulunduğu, 30'dan fazla  şahidin dinlendiği ön duruşmalarda, Kardinal'in yargılanması için yeterli delil  olduğuna hükmedilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!