Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kardeşini kurtarmak için 60 kilo verdi

ABD'de aşırı kilolarından kurtulmayı bir türlü başaramayan Kari Roberts, erkek kardeşinin böbrekleri iflas edince bir yıldan kısa bir süre içinde 60 kilo vermeyi başardı.

Kardeşini kurtarmak için 60 kilo verdi

Roberts, kilolarından kurtulmasının ardından bir böbreğini kardeşine bağışlayacağı günü bekliyor.

Chicago kentinde yaşayan 35 yaşındaki Kari, üç yıl önce kardeşi Tony'nin böbreklerinden ciddi şekilde rahatsız olduğunu öğrendi. O zamanlar 145 kilo gelen Kari, böbreğinin erkek kardeşine uyumlu olup olduğunu anlamak için gerekli tetkiklere girmek istedi. Ancak aşırı kilosu bu tetkiklerin yapılmasına izin vermedi. 
Kari, diğer iki kız kardeşinin sağlık sorunları nedeniyle böbreklerini bağışlayamayacağını öğrenince tek bir çaresi olduğunu anladı.

TAVUK AĞIRLIKLI DİYET
Düşük yağ içeren bir diyet uygulamaya başlayan Kari, bolca tavuk ve salatadan oluşan menüler yemeye başladı. Ayrıca her gün yürüyüş yapmaya başlayan Kari, ilk başlarda 1,5 kilometre olan yürüyüş mesafesini zamanla 4 kilometreye çıkardı.

Kari, Nisan ayında gereken kiloya inmeyi başararak böbreğinin kardeşine uyumlu olup olmadığını gösterecek testi yaptırdı. Testin sonucunda böbreğinin kardeşine uyumlu olduğu anlaşıldı.

TEKRAR KİLO ALMAMALI
Ameliyatın gerçekleştirileceği Chicago Tıp Merkezi Üniversitesi'nden doktorlar, başarı şansının yüzde 98 olduğunu ve nakledilen böbreğin bir yıl sonra sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlayacağını belirtti. Ayrıca, aşırı kilolarından kurtulan Kari yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riskini de büyük ölçüde azalttı.

Doktorlar, Kari'ye son bir uyarıda bulunarak, "organ bağışlayan kişilerin yüzde 80'inin ameliyattan sonra tekrar kilo aldığını" belirtti. Kari'nin, ameliyatın ardından yeniden aşırı kilolu hale gelmesi halinde tek böbrekli biri olarak sağlık sorunu riski yaşaması ciddi ölçüde artacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!