Karayolları işçilerinden eylem

BATMAN ve Mardin'deki Karayolları Bölge Şubeleri'nde çalışan ve 15 Şubat tarihinde iş akitleri feshedilecek yaklaşık 200 işçi, hükümetin daha önce "5 bin işçiyi kadroya alacağız" sözüne rağmen sadece 1000 kişi aldığını öne sürdü.

Karayolları işçilerinden eylem

Hükümetin daha önce 5 bin işçiyi kadroya alacaklarını açıklamasına rağmen, sadece 1000 işçiyi almasını protesto etmek isteyen yaklaşık 200 işçi, Batman ve Mardin Karayolları Şubeleri önünde basın açıklaması yaptı.
Batman'daki Karayolları 97'nci Şube Müdürlüğü binası önünde toplanan yaklaşık 100 işçi, iş akitlerinin feshedileceği 15 Şubat öncesi harekete geçti. Aralarında 15-16 yıldan bu yana çalışan Karayolları işçilerinin de bulunduğu grup adına konuşan Yol İş Batman Temsilcisi Orhan Taşkıran, şöyle dedi:

"Kolay kolay sokağa çıkmayız. Ama aşımız, işimiz ve özellikle çoluk-çocuğumuzun geleceği söz konusu olduğunda neler yapabileceğimizi meydanlarda gösterdik. 'Karayolları'na taşeronluk girmesin' dedik. 5 bin işçiyi kadroya alacakları sözünü verenler, 1000 işçi aldıktan sonra anlaşmayı unutarak hile yaptı. Bu işçilerin sayısı neredeyse kadrolu işçi sayısına ulaştı. Sendika taşeronlukla mücadele kapsamında taşeron işçisi gibi gösterilen fakat özünde karayolları işçisi olan kardeşlerimizin de kabulüyle örgütlenmeyi başlattı. Yargıtay, Karayolları'nda taşeron işçisi adı ile çalıştırılan işçilerin işe başladıkları tarihten beri Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduğuna karar verdi. Binlerce işçinin hakkına karşı takınılan oyalamacı tutum tahammül sınırlarını aştı. Yaklaşık 10 bin kadrolu işçiyi kızağa çekip 11 bin 555 iş aracı çürümeye terk etme pahasına Karayolları Genel Müdürlüğü, ülke düzeyinde tüm işleri anahtar teslimi ihale edilmeye başlandı. Hem de binlerce geçici işçi ortada bırakıldı. 6 bin idari personel pasif hale getirildi. İşin devleti zarara uğratma boyutunu ilgili kuruluşlar incelesin. Uzmanların yaptığı hesaba göre otoyol ve köprüler en çok 5 yıllık geliri karşılığında 25 yıllığına özel kesime verilmiştir. Firmalar 20 yıl toplanan paraları ceplere koyacak. Bu kazancın yüzde 40'ı da Malezya'ya gidecek."

"ANLAŞMAYI UNUTARAK HİLE YAPTILAR"

Mardin'deki 93'üncü Şube Şefliği önünde de toplanan yaklaşık 100 işçi adına konuşan Diyarbakır Yol İş Sendikası Temsilcisi Abdurrahman Ulam da hükümetin daha önce 5 bin işçiyi kadroya alacağını açıklamasına rağmen, sadece 1000 kişiyi işe alma kararı aldığını söyledi. Hükümetin 10 bin Karayolu işçisini kızağa çekeceğini öne süren Ulam, şöyle konuştu:

"Bugün 81 ilde üyelerimiz işyerlerinde bizler gibi toplandı. Bu sorun tüm işlerimiz ve halkımızın ortak sorunudur. Ankara'da işçilerin nasır ellerinde yükselen taleplerimizin hayat bulması için bir adım daha atıyoruz. 5 bin işçiyi kadroya alacaklarının sözünü verenler, 1000 işçi aldıktan sonra anlaşmayı unutarak hile yapmaya başladı. İşyerlerinde ayrımcılık, huzursuzluk ve haksızlık had safhaya ulaştığı Yol-İş olarak bir kez daha müdahale ettik. Haklarımızı elde edebilmek için hukuk yoluna gittik kazandık, ama kabul etmediler." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!