Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Karayılan'dan çözüm şartı!

PKK terör örgütünün Kandil'deki yöneticisi Murat Karayılan Irak'taki Kürt gazetecilere konuştu. ANF'de yer alan habere göre; Karayılan, çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karayılan'dan çözüm şartı!

Karayılan Kandil'deki bütün militanlarla konuştuğunu ve ateşkese bağlı kalacaklarını ilan ederek çözümden yana olduklarını bildirdi.

Ancak sorunun çözümsüz bırakılması durumunda her an savaşa hazır oldukları tehdidinde bulunan Karayılan Öcalan'ın geri çekilme planı hakkında da konuştu.

Karayılan geri çekilme sürecinin üç aşamalı olduğunu söyleyerek asıl amaçlarını da açıkladı. Karayılan esas amaçlarının Öcalan'ın özgürleşmesi olduğunu söyledi.

Karayılan, "Güney Kürdistan'ın siyasi partilerine danıştınız mı?" sorusu üzerine, Kürdistan Federal Hükümetinin sürece verdiği açık desteği kastederek bu süreç için birçok Güneyli dostlara danıştığını ve onların da kimi kaygılarının olduğunu fakat süreci desteklediklerinin ifade etti.

'İRAN'IN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ'

Almanya'da tedavisi süren Irak Cumhurbaşkanı ve YNK Lideri Celal Talabani'nin 1993 yılından bu yana arabuluculuk rolünü oynadığını hatırlatan Karayılan, Talabani'nin kısa zamanda sağlığına kavuşması temennisinde bulundu.

İran'ın bu sürece yaklaşımı sorusunu da yanıtlayan Karayılan; bu sürecin bütün bölgenin yararına olduğunu İran'ın da yarına olduğunu ve bu süreci desteklemelerini umduklarını dile getirdi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!