Karadeniz'de balık sezonu bereketli bitiyor

Karadenizli balıkçılar, 1 Eylül'de "Vira bismillah" diyerek başladıkları av sezonuna bereketli kapatmanın sevincini yaşıyor.

Karadeniz'de balık sezonu bereketli bitiyor

Sezonu açtıkları palamut avıyla yüzü gülen balıkçıların, bol miktarda  avladığı balık, tezgahları ve vatandaşın sofrasını şenlendirdi. Hamside ise palamut kadar olmasa da avcılık iyi geçti. Batı  bölgelerden Hopa'ya kadar hamsinin peşinden giden balıkçı tekneleri, yurt dışında  da hamsi avladı.

Balıkçılar, hamsinin ardından bol miktarda istavrit avı  gerçekleştirdi.

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, yaptığı açıklamada, palamut avcılığı ile başlayan sezonun genel  anlamda iyi geçtiğini söyledi.

"Vira bismillah" dedikleri andan itibaren 2,5 ay boyunca palamut  avlandığını belirten Arslan, sonrasında ise hamsi avcılığı yapıldığını kaydetti.

Sezonda palamut avcılığının daha da fazla olmasını beklediklerini  ancak yine de iyi palamut avlandığını ifade eden Arslan, "Palamut beklentilerden  biraz daha erken kendini kaybetti ancak yine de buna rağmen iyi palamut avcılığı  oldu. Sezonda özellikle palamut balığı her kesimi mutlu etti." dedi.

Arslan, 1,5 ay gibi bir süre özellikle Karadeniz'in batı bölgelerinde  hamsi avlandığını dile getirerek, "Bu dönem içerisinde de hamsi avı iyi geçti  ancak uzun sürmedi. 3-4 ay hamsi avlanacak ki iyi bir dönem geçirildi  diyebilelim. Ne kadar avlandı? İstatistiki verilere bakmak lazım, tezgahlar  kimseyi yanıltmasın." diye konuştu.

Yeni yılla beraber hamsinin Türkiye'den göç ettiğini anlatan Arslan,  şunları kaydetti:

"Peşinden de birçok teknemiz hamsi avlamak için Gürcistan ve Abhazya  bölgesine gitti ve hamsiyi oralarda avladılar. Yaklaşık iki ay hamsi avlandı ama  balıklar Türkiye'ye çok fazla gelmedi, genelde balık unu fabrikalarına  gönderildi. Tabii bunun bir sebebi de maliyetlerin yüksek olması."

"Hamsi için önlem alınmalı"

Arslan, hamsinin sürekliliği için önlem alınması gerektiğini  vurgulayarak, "Ülkemiz için çok önemli bir besin kaynağı, denizdeki birçok balık  için de besin kaynağı. Hamsi olmazsa denizdeki birçok balık için de tehlike.  Önümüzdeki yıl önlemler alınmazsa birkaç sene sonra hamsi olacak mı? Olmayacak  mı? Bunun hesabını yaparız." değerlendirmesinde bulundu.

Bu sezon güzel istavrit avı gerçekleştiğine işaret eden Arslan, "Gönül  isterdi ki şu anda istavrit avlanmasa, şu an avlananlar boy standartlarının  altında görünüyor. Günü kurtarmak yerine uzun vadeli düşünülse de istavrit avı  süreklilik gösterse." dedi.

 Arslan, büyük teknelerin çoğunun barınaklara demirlediğini kaydederek,  bu teknelerin ağların bakımlarını yaparak tekrar önümüzdeki sezonun  hazırlıklarına başlayacağını aktardı.

 Kıyı balıkçıları balık avına devam edecek

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir ise sezonun  genel olarak iyi geçtiğini belirterek, "Bu sene 'Balık tutamadım, para  kazanamadım' diyen yoktur tahminimce. Bu sezon tayfaların da yüzü güldü,  balıkçıların da yüzü güldü, genel durum iyiydi." diye konuştu.

Kıyı balıkçılarının bundan sonraki dönemde tezgahlara balık sağlamaya  devam edeceğini kaydeden Aydemir, "Nisan sonundan haziran ayına kadar barbunya  avlanacak, yine mezgit ve istavrit olacak. Mezgit biraz zayıf görünüyor ama iyi  olur inşallah. Ramazanda vatandaş istavrit veya mezgit tüketecek. Kıyı  balıkçıları vatandaşın sofrasını balıksız bırakmayacak." ifadesini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!