Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Karaciğer yağlanması nedir? (ÖZEL HABER)

Karaciğer yağlanması, çeşitli nedenlere bağlı olarak karaciğerde yağ toplanması şeklinde gelişen yaygın bir hastalıktır.

Karaciğer yağlanması nedir? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Karaciğer yağlanması toplumda en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Özellikle belirli bir kilodan sonra karaciğer yağlanması gelişebilmektedir. Peki, karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir? Karaciğer yağlanması nasıl geçer? Karaciğer yağlanması neden olur? Özel Esentepe Hastanesi Dahiliye bölümünden Uzm. Dr. Elyesa Karaca anlattı.

Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "Endüstrel toplumda sedanter yaşamın artmasıyla birlikte, kilo alımı söz konusu oldu. Karaciğer yağlanması kilo alımı nedeniyle olan bir hastalık. Türkiye'de son zamanlarda yapılan çalışmalarda çok sık olarak görülüyor. Özellikle nonalkolik dediğimiz, yani alkol kullanmayan kişilerde karaciğer yağlanmasını çok sık görmekteyiz ve 20 milyon kişide var sayılmaktadır" dedi.

"HASTALAR BAZEN HİÇBİR BELİRTİ VERMEDEN KARŞIMIZA GELİYOR"

Karaca, "Karaciğer yağlanması, basit bir yağlanmadan başlayıp nonalkolik steatohepatit dediğimiz bir hastalık. Bir sonraki evrede karaciğer sirozu ve karaciğer kanserine kadar gidebiliyor. Bu yüzden ciddiye alınması gereken bir hastalık. Kilo alımının burada çok önemli bir yeri var. Hastalar bazen hiçbir belirti vermeden karşımıza geliyorlar. Bir takım yaptığımız tahlillerden saptayabiliyoruz bunu. Karaciğer yağlanmasını 4. dereceye kadar saptayabiliyoruz. Bu hastalarda özellikle karaciğer enzimlerine bakıyoruz. AST ve ALT dediğimiz ana karaciğer enzimlerimiz var. Bunların yüksek olması ve ultrasonda karaciğer evrelerinden birinin olmasıyla bunun tanısını koyabiliyoruz" şeklinde konuştu.

"ERKEN SAFHADA YAKALANMASI ÇOK ÖNEMLİ"

Bu hastalığın birçok hastalığı da beraberinde getirdiğini söyleyen Elyesa Karaca, "Obezite, insülin direnci ve diyabet olabilir. O yüzden bunlar çok dikkat etmemiz gereken konular. İleride toplumda çok ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Erken safhada yakalanması çok önemli. İlk başlarda diyet ve yürüyüş öneriyoruz ama ilerlediyse ilaç veriyoruz. Kanıta dayalı tıp dediğimiz kesin olarak sonuç vermiş ilaçları kullanıyoruz. Faydaları ispatlanmış ilaçlar bunlar. Bunun dışında E vitamini kullanıyoruz. Erken safhada yakaladığımız hastalarda, güzel sonuçlar elde ediyoruz. İlerleyen safhalarda, karaciğer enzimlerinin yüksek değerler seyretmesi kötü sonuçlara sebep olabiliyor. 1 yıl devam eden karaciğer enzimlerinde, biyopsi ile sonuçları ortaya koyabiliyoruz. Bu olayı basit gibi görmemeliyiz ve ciddiye almalıyız. Belli aralıklarla kontrole gitmeliyiz" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!