KARACABEY'DE SÜT KONGRESİ

Bursa'nın Karacabey ilçesinde düzenlenen süt kongresinde hayvancıların meseleleri masaya yatırıldı.

KARACABEY'DE SÜT KONGRESİ

Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksek Okulu Süt Topluluğu ve Sütaş iş birliğiyle düzenlenen "II. Süt ve Süt Hayvancılığı Öğrenci Kongresi", Karacabey Ticaret Sanayi Odası (KTSO) Konferans Salonunda yapıldı.
Sütaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarık Tezel, üniversiteyle iş birliğine 1996 yılında başladıklarını, bu yolculukta çok önemli yerlere geldiklerini söyledi. 1999 yılında UÜ Karacabey Meslek Yüksek Okulunda süt hayvancılığı ve süt teknolojisi dallarının açıldığını hatırlatan Tezel, ''Sütaş olarak açtığımız ve Türkiye'de eşi olmayan eğitim çiftliğinde, akademik eğitim alan öğrencilerimize bu konuda eğitim vermeye devam ediyoruz. Görüyorum ki, bu önemli iş birliği her geçen gün ilerliyor. Geçen yıl ilki yapılan bu kongreyi ulusal bir proje olarak kabul ederek Aksaray'da da bir protokol yaptık. Bir aksilik olmazsa seneye yapılacak olan kongreyi Aksaray'da yapmayı planlıyoruz'' dedi.
Sütün stratejik önemine işaret eden UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Müfit Parlak, ''Unutmayalım ki Fransa eski Cumhurbaşkanı Jack Chirac, her şeyin özelleştirilmesi gerektiğini söylemişti. Fransa'da süt sektörünün özelleştirilmesi söz konusu olduğunda ise, buna karşı çıkmıştı. Çünkü süt, Fransa için vazgeçilmez bir sanayi ürünüdür. Ama görüyoruz ki, kendi ülkelerinde süt sektörünün özelleştirilmesine karşı çıkanlar, gelip bizim ülkemizde özelleştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bakın, ülkemizde şeker pancarı ve yerli tütün üretimi yok edilme noktasına geldi. Ürünlerimize sahip çıkmalıyız. Bursa'da son 5 yılda sanayinin yüzde 70'i, ülke genelinde ise bankaların yüzde 65'i yabancıların eline geçti. Bunları satarak ayakta kalamayız'' diye konuştu.
Danimarka Kold Koleji Müdürü Mr. Hans Skjerning'in 'AB ve Danimarka'da sütçülük eğitimi' ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (TÜGEM) temsilcisi Murat Güney'in 'Türkiye'de süt hayvancılığı politikaları ve süt hayvancılığının geleceği' konulu konuşmalarıyla devam eden kongre, öğrenciler tarafından ''AB ve Türkiye'de sütçülük ve süt hayvancılığı' konularında yapılan çeşitli oturamlarla devam etti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!