Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kapıkule'den 24 saat canlı yayın

AVRUPA ülkelerinde yaşayan ve yaz tatili için aileleri ile işçiler Türkiye'ye gelmeye başladı. İşçilerin yoğun olarak kullandığı Kapıkule Gümrük Kapısı'na yoğunluğu gösteren ve her 5 saniyede güncellenen canlı görüntü aktaran kamera sistemi kuruldu.

Kapıkule'den 24 saat canlı yayın

 Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, Türkiye'de hatta dünyada gümrük sahasından canlı yayın yapan tek yer olduklarını belirterek, "Yolcularımız internet sitemize girerek sahayı görebilecek ve yoğunluğa göre hareket edebilecek" dedi.

Yaz tatilinin başlamasıyla birlikte Avrupa ülkelerinde yaşayan çok sayıda işçi, aileleri ile birlikte anavatana gelmeye başladı. İşçiler, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala, Pazarkule ve Dereköy Gümrük Kapıları'nı kullanarak Türkiye'ye giriş yapabiliyor. Gümrük sahalarında halen yoğunluk oluşmazken, Pazar gününden itibaren Türkiye'ye girişin artmasının beklendiği bildirildi.

KAMERA SİSTEMİ

Geçen yıllarda özellikle Kapıkule Gümrük Sahası'nda oluşan araç kuyruklarının önüne geçmek isteyen Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, uyarıcı olması amacıyla Kapıkule Gümrük Kapısı'nın giriş ve çıkışı,  gümrük sahası içindeki 4 ayrı noktaya canlı görüntü aktaran kamera sistemi kurdu. Türkiye'ye giriş ve çıkış yapacak olan yolcular, sahanın yoğunluk durumunu www.trakyagumruk.gov.tr adresine cep telefonları veya bilgisayarlarından takip edebilecek. 5 saniyede bir güncellenen kamera sitemi sayesinde, gümrük sahası içinde oluşan kuyrukların önünün kesilmesi planlanıyor.

Yolcu sezonunu başladığını belirten Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, şöyle dedi:

"Biz de hazırlık çerçevesinde geçen sene yaptığımız bir uygulama vardı, canlı istatistikleri internet sitemiz aracılığıyla yayınlıyorduk. Türkiye'de hatta dünyada ilk defa olarak bu uygulamayı ilerlettik ve Kapıkule'den canlı olarak görüntüleri internetten ve akıllı telefonlarından yolcularımız görebilecekler. İnternete girerek www.trakyagumruk.gov.tr linkimizden o an itibariyle Kapıkule'de Türkiye'ye giriş ve çıkış için bekleyen ne kadar araç varsa canlı olarak görebilecekler. Böylece yolcuları, Kapıkule'den mi, Hamzabeyli'den yada diğer gümrük kapılarından gideceklerine karar verebilecekler. Bugün itibariyle bu sistemi devreye soktuk."

FAR UYARISI

Bulgaristan'da gündüzleri de far yakma zorunluluğu olduğunu hatırlatan Yalçın, "İşçilerimize şunu da iletmek istiyorum. Bulgaristan'da araçların çoğuna farlarını açık ilerlemedikleri için trafik cezası kesilmiş. Bulgaristan'da trafikte farları açık ilerlesinler. Ayrıca Bulgaristan'da otoyol ücreti var. Bu nedenle de ceza ödeyenler olmuş. Otoyol fişlerini de almalarını öneriyoruz. Avrupa ülkelerinden tatil için vatandaşlarımız yola çıktı. Pazar gününden itibaren de gümrük sahalarında Türkiye'ye giriş yapan araç ve yolcu sayısının artacağını düşünüyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!