Kapalı mekan GPS rekabeti güçleniyor

Maps uygulamasında geçtiğimiz yıl yaşanan büyük sorunlar nedeniyle zor günler geçiren Apple, yeni bir satın alımla harita uygulamasını daha da geliştirmeyi amaçlıyor. Kapalı mekan harita uygulaması WiFiSLAM'i satın alan Apple, Google'ın aynı hizmetine rakip olmak istediğini de ortaya koymuş oldu.

Kapalı mekan GPS rekabeti güçleniyor

Apple, Google Maps'i tekrar iOS'te sunmak zorunda kalmasına rağmen kendi harita uygulamasını öne çıkarmakta kararlı. ABD'li elektronik devi , iOS 6 ile sunduğu ancak bekleneni veremediği için tepki alan Maps uygulamasını geliştirme sürecinde, en son olarak kapalı mekan harita hizmeti sunan WiFiSLAM'i satın aldı.


Wall Street Journal'ın verdiği habere göre, kapalı mekan GPS hizmeti sunan şirket için 20 milyon dolar ödendi.

Indoor Google Maps, yüklendiği cihazın yakınındaki WiFi hotspot (kablosuz yerel ağdan internete erişim olanağı sağlayan bölge), baz istasyonu ve manuel olarak girilen verileri bir araya getirerek kullanıcılara yardımcı oluyor. Her ne kadar kullanıcıların bulundukları ortamın (genellikle ofis) kat planını oluşturması uzun bir süreç olsa da, uygulama özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa'da ilgi görüyor. Indoor Google Maps, bugün 10 binden fazla kat planı içeriyor.

The Next Web'in (TNW) haberine göre, WiFiSLAM'in kendine özgü teknikleri bulunmuyor ancak şirket, bulunulan ortamdaki Wi-Fi sinyallerini kullanarak 2.5 metreye kadar doğru yönlendirme sunduklarını belirtiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!