Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kanuni Camii'nde inanılmaz olay !

Macaristan seferindeyken Zigetvar şehrinde 72 yaşında hayata gözlerini yuman Kanuni Sultan Süleyman'ın adına yaptırılan camide, her yıl muhteşem bir olay yaşanıyor. Caminin penceresinden giren güneş ışığı, sadece Kanuni'nin ölüm yıldönümünde caminin tam ortasında beliriyor.

Kanuni Camii'nde inanılmaz olay !


 

Zigetvar Kalesi'nin fethinden bir gün önce hayatını kaybeden Kanuni'nin adına kale içinde yaptırılan Kanuni Sultan Süleyman Camii'nde inanılmaz bir olay yaşanıyor. 10 yıldır kalenin sorumluluğunu yapan Lajos Kiraly, İHA'ya yaptığı açıklamada olayın dünyadaki başka hiç bir camide yaşanmadığını söyledi. Zigetvar Kalesi içinde yapılan caminin tam bir şaheser olduğunu belirten Kiraly, zira Kanuni'nin ölüm yıldönümü olan 7-8-9 Eylül tarihlerinde saat 14:40'ta güneş ışığının pencereden girip caminin tam ortasına düşerek Kanuni'nin ölüm yıldönümünü gösterdiğini söyledi. Kiraly, bu vakanın yılın sadece 3 gününde yaşandığını, tarihlerin ise 7-9 Eylül olduğunu söyledi.

Kiraly, "Osmanlı ordusunun Zigetvar seferi öncesinde kale içinde camii yapmasının daha İstanbul'da planlandığı kesin. Yapılan caminin kıblesi, milimetrik olarak Mekke'yi gösteriyor. Pencereleri gül tomurcuğu ve gözyaşı damlası şeklinde olan caminin güneş ışığından yararlanış şekli de muhteşem" diye konuştu. Lajos K iraly, caminin TİKA tarafından onarılmasının önümüzdeki yıl başlayacağını kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!