Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kansızlık kırık notların nedeni olabilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Gözlükgiller öğrencilerin aldığı zayıf notlarının nedeninin kansızlık olabileceği açıkladı.

Kansızlık kırık notların nedeni olabilir

Öğrencilerin aldığı zayıf notlarının nedeninin kansızlık olabileceği, soyut zeka için pırasa, dikkat dağınıklığı için ise kerevizin faydalı olabileceğini iyi geleceği belirtildi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Gözlükgiller , okul çağındaki çocukların başarısındaki sihrin, onların sağlıklı olmaları olduğunu belirtti.

Okuldaki başarının çocukların sağlık durumlarıyla çok yakından ilgili olduğunu ifade eden Gözlükgiller, okula başlayacak olan çocukların, okullar açılmadan önce mutlaka ayrıntılı bir muayene için doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğini bildirdi.

Gözlükgiller, özellikle çocukların görme, işitme, kansızlık, çinko eksikliği ve ağız diş sağlığı gibi problemleri nedeniyle okula uyum konusunda ciddi sorunlar yaşanmakta olduğunu belirterek, çocukların yoğun ders programları başlamadan mutlaka bir check-up'tan geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Okul açılmadan yapılacak olan check- up'ın çocukların başarılarını etkileyeceğini dile getiren Gözlükgiller, bu şekilde hastalıkların önceden bilinmesini sağlayarak önlem alınmasını kolaylaştığını dikkat çekti.

Akciğerlerde bir sorun olup olmadığına mutlaka bakılması gerektiğini, ayrıca mutlaka kapsamlı bir kan tahlili yaptırılması gerektiğini, bunun nedeninin ise kandaki birtakım eksikliklerin çocuğun okul başarısını direkt etkileyebilmesi olduğunu belirten Gözlükgiller, selenyum eksikliğinin soyut düşünme yeteneğini olumsuz yönde etkilediğini, selenyumun pırasa, ıspanakta ve enginarda yoğun bulunduğunu bildirdi.

Molibten eksikliğin aşırı sinirlilik, hırçınlık ve dikkat eksikliğine yol açacağını, bunun kerevizde yoğun bulunduğunu, A vitamini eksikliğinde ise görme problemine bağlı olarak okul başarısızlığının olacağının ve bunun da havuçta bolca bulunacağının altını çizdi.

Gözlükgiller, okula yeni başlayan çocukların mutlaka aşılarının da tamamlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!