"Kansere karşı bilinç yaratılmalı"

4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla kadınların korkulu rüyası meme kanseri hakkında açıklamalarda bulunan Hayat Hastanesi Meme Kliniği Direktörü Op. Dr. Adil Aydemir, "Bir kadının ilk yapması gereken şey, kendi risk faktörlerini öğrenip bir doktorla görüşmesidir" dedi.

''Kansere karşı bilinç yaratılmalı''

Kısa bir süre önce ülkemizde düzenlenen 16'ıncı Avrupa Cerrahi Kongresi'nde, Türkiye'de sadece 9 kişinin almaya hak kazandığı "Onursal Diploma" ödülünü almaya hak kazanan Hayat Hastanesi Meme Kliniği Direktörü Op. Dr. Adil Aydemir, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeni ile açıklamalarda bulundu.

Aydemir, Sağlık Bakanlığı'nın da üye olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC)'nün önderliğinde 4 Şubat'ın "Dünya Kanser Günü" olarak kutlandığını belirterek, dünyada her yıl 12,7 milyon kişiye kanser tanısı konulduğunu ve 7,6 milyon kişinin kanserden dolayı hayatını kaybettiğini ifade etti.

Dünyada kanser hastalığının ölüm nedenlerinde dolaşım sistemi hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Aydemir, "İşte bu gerçek ülkemiz için de geçerlidir. Hemen her ailede bir ya da birkaç kanser hastası mevcuttur. Dolayısıyla özellikle erken tanı açısından, halkı bilinçlendirmek amacı ile böyle bir bilinçlendirme günü kabul edilmiştir" dedi.

Kadınlar Risk Faktörlerini İyi Bilmeli

Dünyada her 8 kadından 1'inde; Türkiye'de ise her 12 kadından 1'inde görülen meme kanseri konusunda da erken tanının önemine değinen Hayat Hastanesi Meme Kliniği Direktörü Op. Dr. Adil Aydemir, " Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanılan kanser türüdür. Gelişen tetkik ve tedavi yöntemleriyle erken teşhise varmak ve kanser tedavisini başarılı sonuçlandırmak olasılığı her gün daha çok artıyor. Bunun için de toplumda özellikle kadınlar arasında meme kanseri konusunda bilinçlendirme çabaları tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. Bir kadının kendisinden ve ailesinden gelebilecek çeşitli risk faktörleri mevcut. Bu risk faktörleri, birçok kaynakta bilgi halinde mevcut. Bir kadının ilk yapması gereken şey, kendi risk faktörlerini öğrenip bir doktorla görüşmek. Yine kendi kendine meme muayenesini öğrenebilmek. Bu birçok doktorun hastalarına verebileceği önemli bir eğitimdir" dedi.

Kadınların risk faktörlerini öğrenip kendi kendine takipleri sonrasında doktor kontrollerinin önemli olduğunu ifade eden Aydemir; "Kendi kendine muayene her ay yapılmalıdır. 20 - 39 yaş arası kadınlarda en az 3 yılda 1 kontrol yapılmalıdır.  40 yaşından sonra ise her yıl kontrol yapılması meme kanserine bağlı ölümleri azaltacaktır"  dedi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!