Kanal D'den dizilerle ilgili flaş karar!

Geçtiğimiz sezon Kanal D ekranlarına pek çok dizi geldi ancak kısa sürede yayından kaldırıldı. Özellikle Mehmed Bir Cihan Fatihi gibi büyük bütçeli bir dizinin tutmamasıyla Kanal D büyük bir hüsran yaşamıştı.

Kanal D'den dizilerle ilgili flaş karar!

Yeni sezonda Kanal D'de diziler konusunda yeni kararlar alınacağı söylenmiş ancak tam olarak yol haritası çizilmemişti.

Doğan Medya Grubu'nun Demirören Medya Grubu'na satılmasından sonra yeniden Kanal D Genel Müdürü olan Murat Saygı, Hürriyet Gazetesi'nden Cengiz Semercioğlu'na verdiği röportajda, yeni sezonda dizilerle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Kanalın yeni dizi ve program politikasını anlatan Murat Saygı, Kanal D'de yeni sezonda neler olacağını anlattı.

İşte dizilerle ilgili Saygı'nın yaptığı açıklamaların bir kısmı:

TV piyasası gelir gelmez dizilere koyduğun 800 bin liralık üst limit barajını konuşuyor. "Milyon liralık diziler kapıdan içeri girmeyecek" sözün doğru mu?

- Evet, doğru... Dediğim gibi asıl problem sektörün genelinde. Sektöre giren reklam parasıyla çıkan program maliyeti dengesiz. 1-2 kanalın mutlu olması fark etmiyor, sektör kendi içinde zararda. "Niye zararda" diye baktığın zaman sebebi, yüksek maliyetler. Peki, bu yüksek maliyetler yüzünden televizyonlar zarar ediyor da yapımcılar para mı kazanıyor, hayır. Para kazananlar sadece menajerler ve oyuncular. Çok büyük paralar kazanıyorlar. Oyuncuların kazandığı paralar Hollywood fiyatlarına çıkmış. Ben diyorum ki, bu sektörde bu kanallar yaşamazsa, yapımcılar da yaşayamaz, oyuncular da yaşayamaz.

Oyuncuların fedakârlık yapması mı gerek?

- Yapmak zorundalar. Dönem yapımcının da oyuncunun da fedakârlık yapması gereken bir dönem.

Murat Saygı denince akla stüdyo programları gelir. Yeni sezonda Kanal D'de stüdyo programları daha mı ağırlık kazanacak?

- Evet, 1-2 tane stüdyo programının siparişini verdik bile. Dizisiz bir hayatı bugün düşünemiyorsun ama ben Show TV'deyken haftada 1 dizim, 2 sitcom'um vardı. Kanal D'deki dönemimde 4-5 dizi, 1-2 gün ise stüdyo programları vardı. Şimdi en azından o günlere dönmek istiyorum. Kanal D'de şu an "Arka Sokaklar" var, 3-4 tane daha dizi yaparız. 2 günde format program yaparız. Onlar tutmazsa başka format tutar.

Diziler de mi eğlenceli olacak, sitcom yayınlayacak mısınız?

- Dizilerde öyle bir lüksüm yok. Ama mesala, "Ne deneyeceksin" dersen, haftada 1-2 gün rakiplerimin çok dram ağırlıklı olduğu günlerde komedi deneyeceğim, alternatif olarak. Karşı tarafta birileri birbirini boğazlarken, Kanal D'de komedi olacak. Sitcom da yapacağız. Sitcom bir televizyon çeşidi ve de çok makul maliyetle yaparsın. Ama herkes akıbeti belli olmayan yurtdışı satışına yatırım yapmaktan sit-com yapmıyor.

Hâlbuki sitcom'un en büyük avantajı, al 10 kere yayınla... Oysa ki yüksek reyting alan dramayı bir kere daha yayınlayamazsın. Onun için sitcom da yapacağım, "Güldür Güldür" vari programlar da...

İsterse çok reyting almasın, kanalda onların olmasına ihtiyaç var. Mümkünse format gecelerini hafta sonu üst üste yapabilirim. 4 tane üst üste format yapsam 1 dizi maliyeti yapmaz. Beyaz (Öztürk) gibi büyük bir değer var elimde.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!