Kanadalı aktivistten nükleer savaş uyarısı

MUĞLA'nın Datça İlçesi'nde, 'Nükleere Hayır' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Kanadalı doğasever ve aktivist Andre Lariviere, nükleer enerjinin aynı zamanda nükleer savaş anlamına geldiğini ve dünyanın geleceğini tehdit ettiğini söyledi.

Kanadalı aktivistten nükleer savaş uyarısı

Metamorfoz Sanat Evi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Lariviere, dünya genelinde 900 sivil toplum kuruluşu ve 53 bin bağımsız bireyin nükleersiz bir gelecek için mücadele ettiğini hatırlattı. Nükleer tehdidin, zengin fakir ayrımı gözetmeksizin herkes için geçerli olduğunu belirten Larivier, şöyle konuştu:
"Nükleerden kaçış yok. Bir nükleer santralin görevi atomu parçalarına ayırıp, enerji üretmektir. Bu işlemi su dolu tanklar içinde yaparlar. İşlem tamamlandığında radyasyonla yüklü ölümcül bu sular boşa çıkar. Bu suyun içinde bulunan atıklardan bazıları ancak 24 bin yıl sonra zararsız hale getirilebilmektedir" dedi.

Elde edilen enerjinin yüzde 60-65'inin buharlaşarak yok olduğuna dikkat çeken Lariviere, "Yüzde 5 ile 10'u da yüksek voltaj hatlarında nakil sırasında yok oluyor. Sadece yüzde 30'u enerji olarak kullanılabiliyor. Geriye ise binlerce yıl çözülemeyecek sorunlar bırakıyor. Ahlaki olarak çok ağır sonuçları olan bir durum söz konusudur. 40 yıllık enerji üretimi, binlerce, 10 binlerce yıl ortada kalacak çöpü haklı gösterebilir mi?"

Çernobil ve Fukişima'da meydana gelen nükleer kazaların, başka santrallerde tekrarlanma olasılığının her zaman var olduğuna değinen Lariviere, "Nükleer santral, kazaların ötesinde çok daha büyük başka tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Eğer nükleer enerji üretiyorsanız, elinizde her zaman nükleer silah var demektir. Olası bir nükleer savaş, dünyanın sonu anlamına gelir" dedi.

Fransa'nın en fazla nükleer santrale sahip ülkelerden biri olduğunu sözlerine ekleyen Lariviere, "Nükleer enerji üreten devletler anti-demokratik devletlerdir. Kendi halklarına rağmen nükleer enerji üretiyorlar. Fransa'nın, 'Mutlu Nükleer' iddiası koca bir yalandır. Fransız halkı arasında bir referandum yapılsa, büyük çoğunluğun karşı olduğu ortaya çıkacaktır. Bırakın halk oylamasını, parlamentoda dahi nükleer konusu oylanamaz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!