Kanada'da G7 protestoları

Kanada'nın Quebec kentinde G7 Liderler Zirvesi öncesi protestolar yapılıyor. Kanada polisi kentte geniş güvenlik önlemleri almış durumda. Yine de binlerce protestocu kent sokaklarında toplandı. Çoğunlukla sakin geçen gösterilerde, zaman zaman çatışma da yaşanıyor. Bir kişinin gözaltında alındığı iddia edildi.

Kanada'da G7 protestoları

Dünyanın en büyük yedi ekonomisini yönetenlerin bir araya geldiği G7 Liderler Zirvesi Kanada'nın Quebec kentinde bugün başlıyor. G7 zirvelerinin yapıldığı dönemler ve kentler aynı şekilde geniş çaplı protestolara da sahne oluyor.

G7 Liderler Zirvesi'nin protesto etmek için binlerce kişi Quebec'e geldi. Anti-kapitalist, anti-kolonyal, sol ve aşırı sol gruplarında aralarında bulunduğu binlerce insan dünya politikalarını şekillendiren ülkeleri protesto ediyor.

2011 yılındaki gösterilerde geniş çaplı protestolara ve polisle göstericilerin çatışmalarına şahit olan kentte bu zirvede sakinlik göze çarpıyor. Yer yer çatışmalar yaşansa da protestoların sakin geçtiği belirtiliyor. Medyaya yansıyan bilgilere göre bir kişi gözaltına alındı.

Zirvede güvenliği sağlamak için en az 10 bin polisin görevlendirildiği açıklandı. Quebec'te zirvenin düzenleneceği alan günler öncesinden beton bloklar ve demir bariyerlerle kapaıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!