Kanada'da Çevre Bakanı özel korumalarla gezecek

İklim değişikliği politikaları nedeniyle tehditler alan Çevre Bakanı McKenna, artık özel korumalarla gezecek. Bir süre önce özel otomobiliyle seyahat eden bakan McKenna'nın yanına yaklaşan bir erkek küfür etmiş ve 'İklim Barbie'si!' diye bağırmıştı.

Kanada'da Çevre Bakanı özel korumalarla gezecek

Göreve geldiğinden bu yana internetten tehdit ve hakaretlere maruz kaldığını kaydeden McKenna, son dönemde yüz yüze hakaret ve tehditkar tavırlara maruz kalması nedeniyle böyle bir tedbire ihtiyaç duyduğunu belirtti.

'İklim Barbie'si!'

McKenna, bir süre önce yaşadığı bir vakada, şahsi otomobilinde çocuklarıyla seyahat ederken bir adamın yanlarına yanaşıp küfür ettiğini ve kendisine "İklim Barbie'si!" diye bağırdığını ifade etti.

Bakan McKenna, internet üzerinden sık sık cinsel içerikli hakaretlere maruz kaldığını, yüz yüze durumlarda ise "düşman", "hain" ve "komünist pislik" gibi nitelemelerle karşılaştığını aktardı.

İklim değişikliğiyle mücadeleyi savunan insanların cinsiyetçi bir dil ve nefret söylemiyle karşılaşmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan McKenna, "Ben kendi işini yapmaya çalışan bir insanım. İnsanlarla konuşmak, dertlerini dinlemek benim işim. Maalesef bu tavırlar durumu zorlaştırıyor. Bunun beni durdurmasına izin verecek değilim ama keşke hiç olmasa." diye konuştu.

Kanada'da 2 yıl önce Muhafazakar Partili Milletvekili Gerry Ritz, McKenna'ya "iklim Barbie'si" nitelemesinde bulunduğu için özür dilemek zorunda kalmıştı.

Karbon vergisi ve siyasi fay hatları

Ülkede Başbakan Justin Trudeau önderliğindeki Liberal Parti, iklim değişikliğiyle mücadele için kendi planlarını yapmayan 10 eyalette karbon vergisi uygulanmasına karar vermişti.

Trudeau'nun rakibi Muhafazakar Parti lideri Andrew Scheer, ekimdeki seçimlerden zaferle çıkması halinde söz konusu vergiyi kaldıracağını vadediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!