"Kanada ABD Başkanının kum torbası değil"

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD yönetiminin ithal çelik ve alüminyuma yönelik yeni gümrük vergisi uygulamasına Kanada'yı da dahil etmesine tepki gösterdi.

''Kanada ABD Başkanının kum torbası değil''

Trudeau, Kanada Belediyeler Federasyonunun yıllık toplantısında  yaptığı konuşmada, ABD'nin yeni gümrük vergisi uygulamasına Kanada'yı da dahil  etmesini tepkiyle karşılayarak, "Kanada ABD Başkanının kum torbası değil." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, kararına gerekçe olarak ulusal güvenlik  önlemlerini gösterdiğini ifade eden Justin Trudeau, ''Kanada'nın çelik  endüstrisinin ABD'ye yönelik ulusal bir güvenlik riski oluşturduğunu söylemek  bize hakarettir." diye konuştu.

Amerikalıların ve özellikle de Trump'ın taraftarlarının, Kanada'ya  yönelik yeni vergi uygulamasından mali sıkıntı ve acı hissedeceklerini söyleyen  Trudeau, ''Trump'ın tarifeleri ortadan kaldırmak için Kanada'dan ne istediğini  bilmiyorum. Ancak bildiğim şey, ABD'yle omuz omuza savaşan Kanadalı askerlerin ve  Kanada'nın ABD'ye güvenlik tehdidi oluşturduğunu söylemek zor ve kabul  edilemez.'' ifadelerini kullandı.

Trudeau, ABD'nin, Kanada ile çelik ticaretinde 2 milyar dolarlık bir  fazlaya sahip olduğunu ve Çin'den gelen aşırı arzın giderilmesi söz konusu  olduğunda her iki ülkenin de aynı sayfada yer aldığını belirterek, ''Başkanın G7  liderlerinin Quebec'teki zirvesine beklendiği gibi katılması halinde gelecek  hafta Trump ile buluşacağız. Mesajımız kibar olacak. Kanada, ABD Başkanının kum  torbası değil'' dedi.

"Misilleme listesi uzayabilir"

Öte yandan, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland de yaptığı  açıklamada, ABD'nin gümrük tarifeleri uygulamasına karşı oluşturdukları misilleme  listesinin yeni eklemelerle uzatılabileceğini söyledi. Freeland, Kanada Ulusal  Günü olan 1Temmuz'da yürürlüğe girecek 16,6 milyar dolarlık önlemler listesini  15 Haziran'da tamamlamayı planladıkları istişareler sonunda son halini  vereceklerini kaydederek, bunun için tüm sektörlerin temsilcileri ile görüşerek  fikir aldıklarını ifade etti.  

Kanada 1 Haziran'da yürürlüğe girecek uygulamayla başta Amerikan  demir-çelik ürünlerine yüzde 25 ve alüminyum ürünlerine de yüzde 10 tarife  uygulayacak. Kanada'nın misilleme listesinde, sabundan tuvalet kağıdına, viskiden  uyku tulumuna, çikolatadan hazır gıda ve giyime kadar yüzlerce ürün bulunuyor.    

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!