Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kan akışını düzenliyor

Biranın insan sağlığına yararlı olduğu iddia edildi. Araştırmaya göre günde sadece bir bira bile kan akışını geliştiriyor ve damarları daha esnek yapıyor.

Kan akışını düzenliyor

Yunanistan'da yapılan bir araştırmada biranın insan sağlığına yararlı olduğu ileri sürüldü. Araştırmaya göre günde sadece bir kutu bira içmek bile kalp sağlığını düzeltiyor.

Bilim insanları bir kutu biranın üçte ikisi içildiğinde bile birkaç saat içinde kan akışının geliştiği ve alkol içermeyen aynı oranda bir içecekten daha etkili olduğunu belirtti. Bunun yanında damarları daha esnek yaptığı belirtildi. Ama araştırmaya göre alkolsüz bira aynı güçlü etkiyi yapmıyor.

Yunanistan'da yapılan araştırmada elde edilen bulgular, daha önceki araştırmada orta karar bira tüketmenin kalp sağlığını koruduğu yönünde çıkan kanıtları destekliyor. Bazı kanıtlar günde bir kutu bira içmenin kalp krizi ve felç riskini yüzde 30 düşürdüğünü öne sürüyor.

Atina Harokopio Üniversitesi'nden uzmanlar sigara içmeyen 17 erkek ile araştırma yaptı. Bu kişilerin 20'li ve 30'lu yaşların sonlarında olduğu belirtildi. 400 ml bira içtikten bir veya iki saat içinde her birinin kalp-damar performansları ölçüldü. Daha sonra aynı testler alkol içermeyen bira veya votka alındıktan sonra yapıldı.

Online bilim dergisi Nutrition'da yayımlanan araştırmada üç içeceğinde yararlı etkisi olduğu ama biranın diğerlerinden daha güçlü etkisinin olduğu tespit edildi. Uzmanlaea göre sadece bira içtikten sonra endotel fonksiyonlar önemli ölçüde gelişiyor. Birada alkol ve antioksidanların birleşmesinin bu etkiyi yaptığı belirtiliyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!