Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

KAMUYA AİT TARİHİ BİNALAR DÖKÜLÜYOR

Bursa Valiliği'nin sorumluluğundaki tarihi binalar bakımsızlıktan dökülüyor. Bursa'nın tarihi mekteplerinden 1891 yılında inşa edilen Hürriyet'teki Ziraat Mektebi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kullanılmadığı için yıkılmaya başladı.

KAMUYA AİT TARİHİ BİNALAR DÖKÜLÜYOR

Vakıflar tarafından Sağlık İl Müdürlüğü'ne tahsis edilen ve Kanser Tarama Merkezi olarak hizmet veren Muradiye Medresesi'nin de kurşunları söküldü, çatısında otlar bitti.
Bursa Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Çevre Grubu Başkan Vekili Ali Turan, tarihi mekanların sorumluluk alabilecek kurumlara teslim edilerek, müze gibi geçmişi günümüze taşıyan fonksiyonlarda kullanılması gerektiğini söyledi. Muradiye'deki tarihi medrese binasında asırlar öncesinden günümüze gelen orijinal İznik çinileri bulunduğunu anlatan Ali Turan, şöyle konuştu: "Turist otobüslerinin geldiği Muradiye'de bu binayı Vakıflar Müzesi yaparak, tarihi eşyaları sergilemek lazım. Vakıflar önce medreseyi
bir restorasyondan geçirmeli. Aslına uygun olarak yeniden çatısındaki kurşunları yaptırmalı. Kurşunları dökülen ve üzeri toprak ve çimenlerle kaplanan çatının su almasını engelleyecek şekilde yapılması lazım. Medresenin külliye tarafındaki menfezler de kapatılmış. Muradiye Külliyesi'nin restorasyonu çerçevesinde Muradiye Medresesi drenajlarının da açılarak tarihi yapı daha uzun yıllar kullanılabilecek şekilde kurtarılmalıdır. Binayı rutubetten kurtararak güzel bir fonksiyonla kullanılması sağlanabilir.
Kanser Tarama Merkezi, şehrin merkezi bir yerindeki yeni bir binada rahatlıkla faaliyetini sürdürebilir."
Ziraat Mektebi'nin ise Osmanlı sultanlarından günümüz Bursa'sına ulaşan nadir yapılardan biri olduğunu anlatan Turan, şunları söyledi: "Bu mektepte önemli ziraatçılar yetişti. Belediye mektebin geçmişini kitap haline getirdi. Ancak, binada kullanılan tarihi traktör ve derslerde kullanılan aletler nerede? Bunlar şeklinde, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öncülüğünde dizayn edilerek sergilenmeli."
Bursa Valisi Şehabettin Harput'un tarihi eserler konusundaki hassasiyetini takdirle karşıladıklarını belirten Ali Turan, "Bu binaları kamuoyunun gündemine getiriyoruz. Bu tarihi yapılara sahip çıkılmasını bizzat valimizden bekliyoruz" dedi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!