Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

KAMUDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ EYLEM PLANI

Bursa'da kamu binalarında enerji tasarrufu için eylem planı hazırlandı.

KAMUDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ EYLEM PLANI

 4 Kasım 2010 tarihinde düzenlenen ve kamu kurumlarının temsilcilerinin katıldığı "kamu'da enerji verimliliği" konulu konferansın çalışma raporu, ENVER Derneği Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal tarafından Vali Sayın Şahabettin Harput'a sunuldu. Harput, "Kamu'da enerji vrimliliğini çok önemsiyoruz. ENVER Derneği'nin gayretli çalışmalarını takdir ve tebrik ediyorum. Bu yönde ortak çalışmalarımız devam edecek" dedi.
Uysal da, "Dernek olarak Bursa'yı pilot bölge seçmemiz dolayısıyla Bursa'daki çalışmalarımıza hız verdik. Her alanda olduğu gibi enerji verimliliğinde de ülkemizin örnek uygulamalarını bu şehirden çıkaracağız. Milli bir vazife olan enerjimizi verimli kullanmayı 7'den 70'e her kesime duyurmak istiyoruz" dedi.
Sunulan raporda, öncelikle Bursa için enerji verimliliği yapılacak alanların belirlenmesi tavsiye ediliyor. Bu alanlar ile ilgili "enerji verimliliği danışmanlık" kuruluşlarından hizmet alınarak, verimlilik artırıcı projeler çıkarılmasının yararlı olacağının altı çizilen raporda, Bayındırlık Müdürlüğü kapsamında da, yürürlüğe giren "enerji kimlik belgesi" uygulamalarının meslek odalarına tanıtılması, yenilenebilir enerji uygulamalarının kurumlarda yaygınlaştırılması yönünde çalışmalar yapılabileceği kaydedildi.
Bir strateji programı oluşturulması ve buna uygun faaliyetler yapılması istenen raporda, okullarda elektrik ve ısı sarfiyatı ile diğer hizmet alanlarındaki aydınlatmaların gözden geçirilerek yüzde 15-25 arasında verimlilik artışı sağlanabileceği ifade edildi.
ENVER Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, Bursa'da yapılan bu çalışmanın, daha sonra diğer illerde de uygulanmak üzere çalışma kitabı haline getirileceğini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!