Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansı'na Bursa çıkarması! (ÖZEL HABER)

Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansı, bugün Gebze Bilişim Vadisi'nde düzenlendi. Konferansta; siber güvenliğin önemi, 5G teknolojisinin kullanım alanları, dijitalleşmenin gerekliliği ve bilişim teknolojilerinin geldiği son nokta ele alındı.

Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansı'na Bursa çıkarması! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansı, yoğun katılımla Gebze Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirildi.

Konferansın partnerlerinden olan, Türkiye'nin en büyük yerel internet medyası Bursada Bugün ekibi de bilişim vadisindeki etkinliğe katılım göstererek, sektör temsilcileriyle fikir alışverişinde bulundu.

Konferansta Bursada Bugün'e özel açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Şevket Ünal, "HAVELSAN Ankara'da kurulmuş bir firmadır. Merkezimiz Ankara'dadır ve siber güvenlik alanında bir Ar-Ge merkezimiz var. Siber alanında test ürünleri üretiyoruz, eğitimler veriyoruz ve Türkiye'deki kamu kuruluşlarında özel istekler ve talepler üzerine ürünlerimizi geliştirebiliyoruz. Ürünlerimizden bahsedecek olursam eğer, bariyerimiz var ve bu bariyerle biz kuruluşları korumaya alıyoruz. Web tarafından yapılan saldırılara karşı, farklı bir ürünümüz var. Onları web tabanlı saldırılara karşı korumaya alıyoruz. Tabii biz sadece sivil tarafta değil, askeri tarafta da çalışıyoruz. Orada da komuta kontrol ve taktik merkezleri içinde frekanslar üzerinden de saldırılara karşı koruma amaçlı ürünler geliştiriyoruz. Bunların dışında konferansın Bilişim Vadisi'nde olması çok önemli. Merkezi bir yerde. Tüm bölgelerin kesiştiği bir noktadayız. Burası aslında Türkiye'nin yazılım merkezi olabilecek bir yer. Onun için burayı önemsiyoruz. HAVELSAN olarak da burada bir ofisimiz var. HAVELSAN'ın konferansta bugünkü konusu ise, 5G. 5G alanında, bir kuruluşumuz var. Biz 5G'de, cep telefonu veya baz istasyonu üzerinde değil de, orada daha çok aplikasyonlar neler olabilir? Son kullanıcıya hitaben neler yapılabilir? Bunlar üzerine çalışma yapıyoruz. 5G laboratuvarımız da var ve onun da açılışını yaptık. Orada daha çok 5G çıktığı zaman ne gibi aplikasyonlar ve nasıl son ürünler çıkacak bunları araştırıyoruz "dedi.

Limak Enerji Genel müdürü Ali Erman Aytac'sa yaptığı açıklamada,"Limak olarak, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova'ya, 3 milyon müşteri ve 5 milyon nüfusa elektrik tedarik hizmeti veriyoruz. Bu müşterilerimizle abonelik sözleşmesinin kurulmasıyla, işlemlerimiz başlıyor ve daha sonra fatura, tahsilat ve sattığımız elektriğin tedariki gibi birçok konuda faaliyet gösteriyoruz. Dijital dönüşüm, kamuda olduğu gibi özel sektörün de en önemli önceliklerinden bir tanesidir. Bugün hem birçok şirketin sunum alanı var onları ziyaret etme şansı bulacağız hem de seminerlerden faydalanacağız. Biz de bu seneyi dijital dönüşüm yılı ilan etmiştik. Online işlem merkezimizde yaklaşık 3 senedir hizmet veriyoruz. 1 sene önce E-Devlet üzerinden hizmet vermeye başlayan ilk enerji şirketi olduk. Bu sene kağıtsızlaşma sistemini ciddi bir şekilde artırarak devam ettirmek istiyoruz. Şu anda 1 milyon müşterimiz, bizden kâğıt ve fatura almadan SMS ve mail sistemiyle faturalarını alıyorlar. Abonelik sözleşmelerine de taşıyacağız bunu. Dijital dönüşümün ve teknolojinin verdiği imkânları sonuna kadar kullanmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 

BTSO Meclis Üyesi İdris Doğrul'sa konfernasla ilgili "48. Bilişim Komitesi olarak, Bursa'da bilişimin kalkındırılması ve farkındalık yaratılmasıyla ilgili çalışmalarımızdan bir tanesi olan bu zirveye katıldık. Özellikle devlet ve kamu tarafıyla olmak üzere önümüzde çizilen vizyon ile ilgili neler yapılabilir, hem Türkiye'nin hem de Bursa'nın konumuyla ilgili neler yapılabilir diye bu zirveyi takibe geldik. Zirvenin içerisindeki konular bizim konu başlıklarımız. Çok verimli bir çalışma oluyor. Özellikle masa başı çalışmalarla fikir paylaşımları ve diğer illerin de bakış açıları olmak üzere, ortak paydalarda nasıl bulaşabiliriz diye bu zirveleri önemsiyoruz. Özellikle Türkiye'nin önümüzde planladığı konulardan bir tanesi akıllı şehirler projeleri. Bu projelerle ilgili olmak üzere, Bursa'da yapılabilecekleri ve Bursa'nın bu konuda öncü olabileceği noktaların konuşulması ve kamuoyuyla paylaşılması adı altında bu konferansa katılmış bulunuyoruz " dedi.

Macellan Danışmanlık Şirketi Pazarlama Şefi Yakup Sarı ise "Macellan olarak, 2014 yılında kurulduk. Yurt dışında ofislerimiz var. Dijital dönüşüm çözümlerimiz var. 3 tane ürünümüz var. Bunlardan birisi, dijital dönüşümün en büyük ayağı olan, dijital arşiv sistemleri. Biyometrik imza sistemlerimiz var. Dijital arşiv sistemlerimizde herhangi bir dökümanı, yüklediğiniz zaman ya da taradığınız zaman, içindeki bütün kelimeleri otomatik olarak çıkarıp ve yüzler varsa bütün yüzleri tanır, yani içerisindeki bütün nesneleri tanır. Kelime, yüz ve nesne tanımayı sistemimiz otomatik olarak yapıyor" şeklinde konuştu.

Konfernasta stantlardaki çok sayıda robot da katılımcıların ilgisini çekti. 

Robotlar Bursada Bugün takipçilerine selam göndermeyi de ihmal etmedi.

* Başakşehir Belediyesi Living Lab Teknoloji ve İnovasyon Merkezi'nde geliştirilen "Robot Rıfkı".

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!