Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kamp mobilya satışları arttı

Mart ayında tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisiyle birlikte tüketicilerin başta alışveriş olmak üzere ulaşım, tatil ve hafta sonu planlarına yönelik pek çok konuda alışkanlıkları da değişiyor. Normalleşme süreci tüketicilerin doğada tatil ve piknik talebini artırırken, kamp mobilya satışları geçen yıla oranla yüzde 155 oranında artış kaydetti. Kamp sandalyesi özelindeki artış ise yüzde 82'yi buldu.

Kamp mobilya satışları arttı

COVID-19 pandemisinin gölgesinde geçen 2020 yılı tüketicilerin de alışkanlıklarını değiştirmeye başladı. Normalleşme süreciyle birlikte tatil için kamp alanlarını daha fazla tercih etmeye başlayan vatandaşlar, sonbahar mevsimiyle birlikte ise hafta sonlarını kalabalıktan uzak geçirebileceği alternatiflere yöneldi.

Tercihini açık havada, kalabalıktan uzak, kamp ve piknikten yana kullanan vatandaşlar katlanır kamp sandalyesi, piknik masası, plaj sandalyesi ve piknik koltuğu gibi ürünlere yöneldi. Bu durum internetten gerçekleşen satışlarda da kendisini net bir şekilde belli etti.

KAMP MOBİLYA SATIŞLARI YÜZDE 155 ARTTI

Edinilen verilere göre, kamp mobilya satışlarıında geçen yıla oranla yüzde 155 oranında artış kaydedildi. Bu yıl en çok satan ürün ikili çantalı kamp sandalyesi olurken; bu sezon en çok satılan ürünler ise şöyle sıralandı:

"Katlanabilir tabureli dörtlü piknik masası seti, katlanabilir 60x80 masa ve katlanabilir ikili kamp sandalyesi, ikili plaj sandalyesi, boyun ve sırt destekli lüks katlanır sandalye."

Dünyanın ilk dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcılarından biri olan Related Digital'in verilerinde de bu artışlar net bir şekilde görülebiliyor. Haziran ayından sonra ev dekorasyon / mobilya sektöründe online satışlarda 2019'a oranla yüzde 47'lik artış meydana geldi. Yaz aylarının başlarında bahçe mobilyaları satışlarında yüzde 36, bahçe şezlongları satışlarında ise yüzde 51 artış yaşandı. Bu dönemin yıldızı ise geçen yıla oranla satışlarında yüzde 82'lik artış yaşanan "kamp sandalyesi" oldu.

SEPET ORTALAMASI DA YÜKSELDİ

Öte yandan e-ticarette satışlarda yaşanan yükseliş; sepet ortalamasına da yansıdı. Geçen yıl 267 TL olan online alışverişlerin sepet ortalaması, pandeminin ardından 287 TL'ye yükseldi. Pandemi e-ticarette alışveriş alışkanlıklarını değiştirdiği gibi alışveriş yapılan saatleri de değiştirdi. Pandemi öncesi en çok sipariş verilen gün ve saat aralığı Pazar günü saat 16:00-17:00 iken, pandemi sonrası en çok sipariş verilen gün ve saat aralığı Perşembe günü 21:00-22:00 oldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!