Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kamerun Türk yatırımcıları bekliyor

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya, Türk işadamlarını Kamerun'da iş yapmaya davet ederek, ''Türkiye kapasite anlamında bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir ülkedir. Altyapı, tarım, madencilik gibi alanlarda birlikte çalışabiliriz'' dedi.

Kamerun Türk yatırımcıları bekliyor

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Türkiye-Kamerun Ticaret ve Yatırım Forumu'nda açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Biya, Kamerun'un Orta Afrika pazarına açılan bir kapı olduğunu belirterek, Türk işadamlarına Kamerun'da yatırım yapmaları davetinde bulundu.

Türkiye'ye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine geldiğini anlatan Biya, ''Türkiye ile yakın ilişkilerimiz var. Son zamanlarda bu ilişkilerin daha da derinleştiğini sevinerek görüyorum. Sınırlar ötesi bütün ticaret ilişkilerinin kolaylaştırılması için gerekli önlemleri aldık. Türk yatırımcıları için Kamerun'da yer var. Farklı ekonomik sektörlerde bu fırsata sahipsiniz'' diye konuştu.

Kamerun'un Türkiye'yi yakın bir ortak olarak gördüğünü vurgulayan Biya, ''Kamerun dış ortaklarına güvenmektedir. Türkiye kapasite anlamında bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir ülkedir. Türkiye tarafından ikili ticaret hacmimize 500 milyon dolar gibi bir hedef konulmasından çok mutlu oldum. Buna ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Farklı hizmetler ve yatırımlarınız için gerekli güvenliği size sağlayacağımızı belirtmek isterim'' şeklinde konuştu.


''ALTYAPI, TARIM, MADENCİLİK GİBİ ALANLARDA BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRİZ''

Zengin tarım alanlarına sahip Kamerun'un yatırımcılar için büyük fırsatlar sunduğunu belirten Biya, ''Bizim tarım alanında ve farklı alanlarda büyük bir potansiyelimiz var. Muz, kahve, pamuk, kakao, şeker pancarı, kauçuk ve çay gibi çok farklı ürünlerimiz bulunmaktadır. Önemli projeler yapmak istiyoruz. Altyapı, tarım, madencilik gibi alanlarda birlikte çalışabiliriz. Bütün bu çalışmalar bizi 2035'te gelişmiş bir ekonomi haline getirebilir'' değerlendirmesini yaptı.


''BARAJLAR, SANTRALLER, YOL VE TURİZM TESİSİ İNŞAATLARI YAPILABİLİR''

Toplantıda konuşan Kamerun Ekonomi Planlama ve Bölgesel Gelişim Bakanı Emmanuel Djoumessi Nganoui ise Türk işadamları ile daha çok ortak projede yer almak istediklerine dikkati çekerek, ''İnşaat, turizm tarım alanlarında yatırımlar yapabiliriz. Enflasyon oranımız yüzde 3 civarında. 2013 yılındaki yatırım bütçemiz, tüm bütçemizin yüzde 30'una denk düşmektedir. Kamerun gelişmekte olan bir ülke. Hidroelektrik barajlar, santraller, yol ve turizm tesisi inşaatları yapılabilir'' dedi.


''KAMERUN'A GELİN, İSTER KAMU İHALELERİNE GİRİN İSTER ÖZEL SEKTÖRE YATIRIM YAPIN''

Kamerun'un Afrika kıtasındaki stratejik rolüne işaret eden Nganoui, ''Kamerun'un Afrika'da stratejik önemde merkezi bir konumu var. Afrika'da pazarınızı geliştirerek 300 milyon kişiye ulaşabilirsiniz. Bu pazar bizim için önemli bir cazibe kaynağı. Barış içerisinde yönetilen, dinamik bir ekonomimiz var. Gelin Kamerun'a yatırım yapın. İsterseniz kamu ihalelerine, isterseniz özel sektöre yatırım yapabilirsiniz'' şeklinde konuştu.


''TÜRKİYE DÜNYA EKONOMİSİ İÇİN ANAHTAR BİR ÜLKE''

Kamerun asıllı Galatasaray ve Trabzonspor'un eski futbolcusu Rigobert Song da, Türk işadamlarını Kamerun'da yatırım fırsatlarını değerlendirmek üzere ülkesine davet etti.

Song, Türk işadamlarına, ''Profesyonel bir futbol oyuncusu olarak yıllar önce buraya geldim. Türkiye bugün dünya ekonomisinde anahtar bir ülke konumunda. Özellike başarıyla gerçekleştirdiği inşaat projeleri son derece önemli. Bu anlamda Kamerun'daki yatırımlar değerlendirilebilir. Kamerun sizin için potansiyel bir pazar olabilir'' çağrısında bulundu.


EKONOMİ BAKANI ZAFER ÇAĞLAYAN

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kamerun'da bir Türk organize sanayi bölgesinin kurulması konusunda Türkiye olarak buna hazır olduklarını belirtti.

Bakan Çağlayan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği Türkiye-Kamerun Ticaret ve Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada, Kamerun ile Türkiye arasında 53 yıl önce başlayan diplomatik ilişkilerin gelişerek devam edeceğini söyledi.

Bağımsızlığını ilan ettiğinde Türkiye'nin, bu ülkenin bağımsızlığını tanıyan ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Çağlayan, Kamerun'un son derece önemli bir ülke olduğunu ifade etti

Çağlayan, Kamerun ile siyasi, diplomatik, ekonomik ve ticari ilişkileri her ortamda geliştirmeye özen gösterdiklerine işaret ederek, ''Gerek uçak seferleri gerek büyükelçiliğimizin açılmış olması önem arz ediyor. THY, 10 yıl öncesine kadar sadece Kuzey Afrika'ya uçardı, bugün 34 merkeze uçuş gerçekleştiriyor. THY, Kamerun'da 2 noktaya uçuş yapıyor. Kamerun ile köprüleri bağlama anlamında önemini net bir şekilde ortaya koyuyor. Kamerun'u önemsiyoruz, çünkü Afrika'yı önemsiyoruz. Türkiye-Afrika ilişkilerinde sadece işin maddi boyutuna bakmıyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'yi diğer ülkelerden farklı kılan bazı özelliklerin bulunduğunun altını çizen Çağlayan, ''Afrika kıtasının bütün zenginliklerini gasp etmiş olan Batılılar, Afrika kıtasına baktıklarında yerin altına, madenlere, zengin kaynaklara baktılar. Biz inancımız gereği yerin altına değil, Yaradanın yaratmış olduğu insanlara baktık'' yorumunu yaptı.


İKİ ÜLKE ARASINDA 500 MİLYON DOLARLIK TİCARET HEDEFİ

Çağlayan, Türkiye'nin Afrika kıtasının gelişmesinde önemli roller üstlendiğini belirterek, ''Türk iş aleminin bugün dünyada yaptığı toplam yatırımlar 20-25 milyar dolar arasındadır. Böylesine bir rakamın yüzde 25'inin Afrika kıtasında olması Türk iş dünyasının Afrika'ya gösterdiği önemin göstergesidir'' değerlendirmesinde bulundu.

Türk iş adamlarının Afrika'da 5 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:

''Afrika'nın geleceğine yatırım yapmışlardır. Aramızdaki ticaret hacmi geçen yıl itibariyle 146 milyon dolar, ancak gerek Kamerun Cumhurbaşkanı gerekse Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, heyetler arası toplantıda ben ve arkadaşlarımıza görev verdi; 'Türkiye ve Kamerun ticaret rakamları 500 milyon dolar olmalıdır'. İş dünyamız bunu kendine görev kabul etti. Biz de bu noktada hukuki alt yapıyı tamamlayıp, serbest ticaret anlaşması ve çifte vergilendirme anlaşmasının yapılmasını sağlayacağız.''

''TÜRK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULMASINA HAZIRIZ''

Çağlayan, hukuksal alt yapıyla Türk iş dünyasının Kamerun'un geleceğine önemli katkıda bulunacağını anlatarak, ''Bir Türk organize sanayi bölgesi, serbest bölgesi kurulması konusunda biz Türkiye olarak buna hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Ümit ediyoruz ki Kamerun, Türk firmalarının yatırım yapması açısından özendirici bir vaziyet oluşturacaktır. Türk iş dünyasına, Kamerun ilişkilerinde bugünkü ticaret hacmini artırma noktasında, bilhassa enerji konusunda önemli yoğunlaşmalar yapmanızı tavsiye ediyorum. Kamerun ile yapacağınız çalışmalarda, Kamerun'un inşaat sektörümüz için önemli bir pazar olduğunu ifade etmek isterim'' şeklinde konuştu.


KAMERUN'DAN TÜRKİYE'YE FUTBOLCU İHRACATI

Türkiye'nin inşaat konusunda son derece önemli yetkinliğe sahip olduğunu belirten Çağlayan, geçen 8 yılda 500 bin konutun organizasyonunu yaptıklarını ve bunların halka adeta kira öder gibi teslim edildiğini söyledi.

Çağlayan, Kamerun ile Türkiye arasındaki ticaret hacminde şu anda Kamerun aleyhine bir dengesizlik gözükse de bunu yatırımlarla Türk iş dünyasının dengelediğini ifade ederek, ''Aslında Kamerun, mal ihracatının yanı sıra Türkiye'ye futbolcu ihracatı da yapıyor'' dedi.

Galatasaray ve Trabzonspor'un eski futbolcusu Rigobert Song'un başarılı bir futbol kariyeri sergilediğini aktaran Çağlayan, ''Song da Kamerun'un en büyük temsilcisi olmuştur. Biz Kamerun'dan sadece kakao, ağaç ürünleri değil, futbolcu ithalatı da yapan bir ülkeyiz. Şu anda Fenerbahçe'de Pierre Webo da oynuyormuş. Fenerbahçe'de oynayanları tanımıyorum. Altını çizerek söylüyorum; Galatasaraylıyım. Webo ve diğer futbolcuların Kamerun ile Türkiye arasındaki ilişkilerde önemli fonksiyonlarının olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!