Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kalp hastalarının ilaçlarına 'yaz ayarı' yapılmalı

Mevlana Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Sıddık Ülgen, havaların ısınmasıyla kalp hastalarının sağlıklı bir yaz geçirebilmesi için kullandıkları ilaçlara bir kardiyolog tarafından "yaz ayarı" yapılması gerektiği uyarısında bulundu.

Kalp hastalarının ilaçlarına 'yaz ayarı' yapılmalı

 

Ülgen, yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesinden dolayı kalp hastalarının daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Tansiyonu kontrol altında tutulan yüksek tansiyon hastalarının, kalp ameliyatı olmuş ya da damarlarına stent takılmış kişilerin oruçlarını tutabileceklerini ifade eden Ülgen, ancak iftarda ya da sahurda ilaçlarını doktor önerisine göre düzenli bir şekilde almaları gerektiğine dikkati çekti.

ORUÇ TUTMALARI DOĞRU DEĞİL

Tip 1 diyabeti olanlar, gündüz insülin alması gerekenler, ağır dereceden kalp yezmezliği  ve kalp nakli bekleyen hastaların oruç tutmalarının doğru olmadığını dile getiren Ülgen, şunları kaydetti:

"Hastalar, Ramazan ayında iftar ve sahurda bol sulu yemekler yemeli, yemekten doymadan kalkmalılar. Hastalar, yemek seçimlerinde su ihtiyacını artırıcı baharatlardan kaçınmalılar. Baharatların kalp ve damar hastalarına zararı yok ancak baharatlı yiyecekler sıcak havalarda su ihtiyacını artırabilir. Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlamasından dolayı kalp ve damar hastaları için risk artıyor. Yaz aylarındaki aşırı terleme vücuttaki tuz ve su atımını fazlalaştırıyor. Bu durum halsizlik, bitkinlik ve ritim bozukluğuna yol açabilir. Havaların ısınmasıyla kalp hastalarının sağlıklı bir yaz geçirebilmesi için, kullandıkları ilaçlara bir kardiyolog tarafından 'yaz ayarı' yapılmalıdır. Bu hastaların, doktorlarına danışarak idrar söktürücü ilaç dozunu diğer aylara göre azaltmaları gerekmektedir." 

Bazı yaz meyvelerinin kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlarla etkileşimi olabileceği için doz ayarının kış aylarına göre daha sık yapılması gerektiğini vurgulayan Ülgen, çok su kaybının kanın daha çabuk pıhtılaşmasına neden olacağının unutulmaması gerektiğini bildirdi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!