Kalp damar hastalıklarında hangi kadınlar risk altında?

İki kadından biri kalp damar hastalıkları yüzden ölüyor

Kalp damar hastalıklarında hangi kadınlar risk altında?

Kadın kalbi ihmale gelmez

Kalp - damar hastalıkları kadınlar arasında giderek artıyor. Her iki kadından birinin bu nedenle yaşamını yitirmesi ise sorunun geldiği noktayı gösteriyor. Erkeklerle kadınların hastalığa yakalanmalarının çok sayıda ortak nedeni bulunsa da kadınlara özgü nedenler de yok değil... İşte o nedenler ve kadınların kırıklarla dolu kalp karneleri.

Kadınların son yıllarda kalp damar hastalıklarına daha çok yakalandıkları bir gerçek olmasına karşın bu konuyla ilgili net veriler bulunmuyor. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, bunun nedeninin, kadınların yapılan araştırmalara katılma oranının erkeklere oranla çok daha düşük olmasından kaynaklandığını söylüyor. Ancak, ABD istatistiklerine bakıldığında kalp hastalıklarına bağlı yaşam kayıplarının kadınlarda erkeklerden daha fazla olduğu görülüyor. Kadın kalbini önemli yapan şeyin, kadınların kalp hastalıkları konusunda ihmal edilmeleri olduğunu söyleyen Koylan, "Bu durum klinik çalışmalarda da ortaya konuyor ve yapılan kardiyovasküler araştırmalar kadınların bu alanda yeterince temsil edilmediklerini gösteriyor"diyor.

2006 - 2009 yılının ortalarına kadar yayınlanmış 62 klinik araştırmaya katılanların üçte birinin kadın, üçte ikilik bölümünün ise erkek olduğu görülüyor. Buna rağmen kadınların yarıdan fazlasının ölüm nedeninin kalp - damar hastalıkları olması, konunun ihmal edilmemesi gerektiğini gösteriyor. İhmalin bir başka nedeni ise kadınlarda kalp - damar hastalıklarının ortaya çıkma yaşının daha geç olmasına bağlanıyor.

HORMONLAR KORUYUCU MU?
Kadınlarda kalp hastalıkları erkeklerdeki gibi dramatik belirtilerle ortaya çıkmıyor. Kadınların sorunları çoğu zaman yanlış yorumlanabilecek yan belirtiler veriyor. Toplumda kadınların hormonlarının koruyucu olduğuna dair inanış kısmen doğru olsa da tümüyle doğru bulunmadığına dikkat çekiliyor.

KALP KONTROLÜ İHMAL EDİLİYOR
Günümüzde kadınlarda en sık görülen ve her 2 kadından birinin ölümüne yol açanın kalp-damar hastalıkları olduğu belirtiliyor. Kardiyovasküler hastalıklar, kadınlarda başlıca ölüm nedeni olmakla kalmayıp Avrupa'daki kadın ölümlerinin de yaklaşık yüzde 54'ünü oluşturuyor. " Kadınların meme kanserine verdikleri önemle kalp hastalıklarına verdikleri önem karşılaştırıldığında bu fark açıkça görülüyor" diyen Koylan, "Her yıl düzenli smear yaptıran ve mamografi çektiren kadınlar ne yazık ki kalp hastalıklarından korunma ve erken tanı konusunda aynı hassasiyeti göstermiyorlar" diyor.

40 yaş üstü kadınları doğum kilolarını veremiyor 40 yaş üstü Türk kadınlarının büyük bölümünün doğumda aldıkları kiloları veremedikleri için obez oldukları belirtiliyor. Şişmanlıkla birlikte diyabet ve hipertansiyon görülme sıklığı da kaçınılmaz şekilde artıyor. Özellikle ev kadınlarının egzersizi ihmal etmeleri risk oluşumunu artırıyor. Kilo artışı ise; diyabet ve damar tıkanıklığına davetiye çıkartıyor. Son yıllarda genç kadınların sigaraya daha erken yaşta başlamaları da kalp hastalıklarının bu cinste daha genç yaşlarda görülmesine neden oluyor.

KALP HASTALIKLARININ OLUŞUMUNDA ORTAK NEDENLER
Erkek ve kadınlar için ortak nedenler

* Sigara içmek

* Diyabet

* Yüksek kolesterol

* Hipertansiyon

* Obezite

* Hareketsiz yaşam

Sadece kadınlardaki nedenler

* Menopoz

* Doğum kontrol hapı kullanımı

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!