Kalıpçılar teşvik bekliyor

Ulusal Kalıp Üreticileri

Kalıpçılar teşvik bekliyor

Birliği (UKUB) Başkanı Şamil Özoğul, kalıp sektöründe yerli ara malı kullanan işletmeler ile yerli ürün kullanan son tüketicilerin teşvik edileceği bir düzenleme yapılmasını istedi.
Yazılı bir açıklama yapan UKUB Başkanı Şamil Özoğul, hükümetin son yıllarda Kalkınma Ajansları, KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurumlar eliyle ve hazırladığı teşvik paketleriyle yerli üretime büyük destekler verdiğini belirtti. UKUB Başkanı Özoğul, bu uygulamaların ülkedeki yatırımcılar ve üreticileri desteklendiğinin altını çizerek, "Ancak kalıp sektöründe özel bir durum var. İşletmeler yerli kalıp yerine ithali tercih ediyorlar. Bu tabloyu tersine çevirmek için hükümetin yerli kalıp kullanan işletmelere destek verecek bir düzenleme yapmasını istiyoruz. Bu tarz bir teşvik yerli kalıp üreticilerine daha olumlu yansıyacaktır" dedi.
Dünyada kalıp pazarının 70 milyar avroya çıktığını, Avrupa'nın 35 milyar avroluk üretim yaptığını ifade eden Şamil Özoğul, "Türkiye ise bu pastadan sadece 1 milyar avroluk bir pay alabiliyor. Çünkü yerli üreticiler eski alışkanlıklar ile ithal kalıbı tercih ediyorlar. Oysa son yıllarda Türkiye'de çok kaliteli kalıp üretimi yapılıyor. Eğer sektörümüze söz ettiğimiz şekilde teşvikler verilirse iç pazar payımız artar. Böylece kalıp üreten işletmeler daha çok güçlenirler. Dış piyasalardaki rekabet gücümüzde artar. Ülkemizin ithalatı azalıp, ihracatı artar ve cari açığımız kapanır" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!