Kalın, azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle buluştu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, azınlık cemaatlerinin temsilcilerinin "Türkiye'de farklı din mensuplarına baskı yapıldığı" yönündeki iddiaları ortak bildiriyle yalanlamasına ilişkin, "Bizim açımızdan bu şahitlik önem arz ediyor. Türkiye aleyhine yer yer Amerika'da, Avrupa'da, evanjelist gruplarda, başka ağlarda propaganda ya da kampanya yapmaya çalışanlara verilecek en güzel cevap budur. Umarız bu mesaja, gözlerini ve kulaklarını tıkamazlar." dedi.

Kalın, azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle buluştu

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde azınlık cemaatlerinin  temsilcileriyle 3,5 saat süren bir toplantı gerçekleştiren Kalın, toplantının  ardından yaptığı açıklamada, verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Kalın, gündemlerindeki konuları paylaştıklarını ifade ederek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Azınlık cemaatlerinin gündemlerindeki konuları dinleme ve not alma  imkanımız oldu. Burada hem Hristiyan hem Musevi cemaatinin temsilcileri  mevcuttular. Vakıflar Genel Müdürüz Adnan Bey ile beraber gündemdeki konuları  ele aldık. Sıcak önemli gelişme, dün cemaat vakıflarının yayınladığı ortak  bildiriydi. Özellikle yurt dışında ülkemiz aleyhine yürütülen bazı kampanyalar  var; 'Türkiye'de dini azınlıklar baskı görüyor, dini yaşayamıyorlar,  özgürlüklerini yaşayamıyorlar.' diye. Bunlara en güzel cevabı, aslında dün cemaat  vakıfları kendi şahitlikleriyle ortak bir bildiriyle vermiş oldular. Bu  inisiyatifi kendilerinin başlatmış olması, bizim için çok memnuniyet verici,  tevafuk oldu, daha önce bizim planladığımız bir görüşmeydi, bunu ele aldık hem de  diğer konuları ele aldık. Son 16 yılda, hakikaten Cumhurbaşkanlığımızın  liderliğinde, dini azınlıkların hak ve hukukunun korunması noktasında Türkiye'de  çok önemli mesafeler alındı, Amerika ve Avrupa ile kıyaslanmayacak düzeyde. Dini  azınlıkların hem kültürel hem tarihi hem dini mirasının korunması, temel hak ve  hukukunun gözetilmesi, daha önce el konulmuş olan taşınmaz mülklerinin iadesi,  burada dini ibadetlerinin ve hizmetlerinin yerine getirilmesi, eğitimle ilgili  ihtiyaçların karşılanması ve diğer bütün konularda hakikaten çok önemli mesafeler  kat edildi."

İbrahim Kalın, gayrimüslim azınlığın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları  olarak kendilerini evlerinde hissetmeleri ve aidiyet duygularını yaşatmalarının  önemli olduğuna dikkati çekerek, "Cumhurbaşkanımızın dünkü bildiriyle ilgili  teşekkürlerini, selamlarını kendilerine iletme imkanı oldu, onlar da teşekkür ve  selamlarını ilettiler. Sabahleyin Cumhurbaşkanımız Meclis'te yaptığı kısa  açıklamada da bu konuya değindi. Bizim açımızdan bu şahitlik önem arz ediyor.  Türkiye aleyhine yer yer Amerika'da, Avrupa'da, evanjelist gruplarda, başka  ağlarda propaganda ya da kampanya yapmaya çalışanlara verilecek en güzel cevap  budur. Umarız bu mesaja gözlerini ve kulaklarını tıkamazlar." değerlendirmesinde  bulundu.

"TÜRKİYE İNSANLIĞA BÜYÜK DERSLER VEREBİLİR"

Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva da toplantı çıkışında yaptığı  açıklamada, dün yayımladıkları bildiriye ilişkin, "Türkiye'nin 3 yanının ılık  dalgaları bütün dünyaya yayılsın. Çünkü cidden bütün dünyanın böyle bir  manzaraya, böyle bir tabloya ihtiyacı vardır. Türkiye bir misal devlet olabilir,  insanlığa büyük dersler verebilir." diye konuştu.

Neden böyle bir bildiri yayımladıklarına ilişkin soru üzerine Haleva,  ''Çünkü çatlak sesler işitmeye başladık, ses nereden gelirse artık belli olmaz.  Yankısı her yere yayılır.'' ifadelerini kullandı.

Haleva, toplantının çok güzel geçtiğini vurgulayarak, şunları söyledi:  "Bütün din adamları, vakıfların başkanları beraber dertlerimizi dile  getirdik. Ne ihtiyacımız var, konuştuk. İnsanın beş duyu organı vardır. En az  kullanılanı biliyor musunuz hangisidir? Kulak. Bir denge teşkil eder. Böyle arada  sırada beraber konuşmamız, kulağımızı kullanmamız bir denge teşkil eder. Muhteşem  bir olaydı bugün. Sayın İbrahim Kalın ile beraber dertlerimizi dile getirdik. Bir  kulak vardı karşımızda ve eminim ki denge sağlanacak.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!