Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kalaşnikof yoğun bakımda

Tam otomatik saldırı tüfeği AK-47 Kalaşnikof'un Rus tasarımcısı Mihail Kalaşnikof yoğun bakımda.

Kalaşnikof yoğun bakımda

Rus haber kanalı Russia Today, 93 yaşındaki Kalaşnikof'un İjevsk'teki bir hastanede tedavi gördüğünü belirtti.
Dünyada en çok kullanılan silahlar arasında yer alan Kalaşnikof'un yaratıcısı Mihail Kalaşnikof, Mart ayından bu yana sağlık sorunları yaşıyordu.

Rus mühendis altı gündür de yoğun bakımda.

Kalaşnikof'un yardımcısı Nikolay Shklyayef, Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, "Geçen hafta evinde ziyaret ettiğimde, bana hiç acı hissetmediğini söyledi, ama çok güçsüz olduğu belliydi" dedi.

AFP haber ajansına göre Kalaşnikof, kalp hastalığının belirtileri olan yorgunluk ve vücudunda oluşan kabarıklık şikâyetleriyle hastaneye gitmişti.

Mihail Kalaşnikof, kendi adını verdiği dünyanın en ünlü tüfeklerini, hâlâ yaşamakta olduğu İjevsk kentindeki bir fabrikada tasarlamıştı.

AFP haber ajansına göre, Rusya'nın İjevsk kentindeki bu fabrika, 205 yıldır Rusya'nın ana silah üretim merkezi olarak kullanılıyor ve komünist blok için 'ulusal simge' olarak görülüyor.

Rus mühendis Mihail Kalaşnikof'un, İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet Kızıl Ordusu'nun kullandığı tüfeklerin sorun çıkarması üzerine 'Kalaşnikof tüfeklerini' ürettiği söyleniyor.

Altay Dağları'ndan 17 çocuklu bir ailenin ferdi olan Kalaşnikof, erken yaşlarda mühendisliğe ilgi duymaya başladı ve 18 yaşında Sibirya'daki bir tren istasyonunda çalışmaya başladı.

Mühendisliğe ilgisini fark eden Rus yetkililer, İkinci Dünya Savaşı sonlarına doğu Kalaşnikof'tan yeni silah ve tüfekler tasarlamasını istedi.

Savaşın sona ermesinin ardından Kalaşnikof, AK-47 saldırı tüfeklerini tasarlaması için İjevsk'teki fabrikaya gönderildi.

AK-47 model tüfekler 1949 yılında Kızıl Ordu'nun öncelikli tüfekleri arasında yer aldı.

Russia Today, tasarımından hiçbir zaman 'pişman olmayan' Kalaşnikof'un şu sözlerine yer verdi:

"Ben bunları anavatanın korunması için yarattım. Politikacıların nasıl kullandıkları ile ilgili hiçbir sorumluluğu üstlenmiyorum ve pişmanlık duymuyorum."

KAYNAK: BBC 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!