Kafaya takılan şarkılara çözüm bulundu!

Eğer kafanıza bir şarkı takılıp bütün gün onu tekrar ediyorsanız çözümü basit. Uzmanlar bu gibi durumda hemen bulmaca çözmeye oturulmasını tavsiye ediyor.

Kafaya takılan şarkılara çözüm bulundu!

 

Belki sağlık açısından çok sorun yaratmıyor ama kafamıza takıloan bir şarkııdan kurtulma da o kadar kolay değil. Uzmanlar kafaya takılan bir şarkıdan kurtulmak için başka bir şarkıyı dinlemenin yararı olmadığını bunun çözümünün bulmaca çözmede olduğunu söylüyor.

Bilim insanları kelimeleri yerleştirme bulmacası gibi basit yöntemlerin kafamızda bizi rahatsız eden müziğin atılmasında yardımcı olacağını belirtiyor. Western Washington Üniversitesi uzmanları bir grup gönüllüye akılda kalıcı pop şarkısı çaldı ve sonra onlara çalışması için bulmaca verdi. Uzmanlar bunun 'kulak solucanlarını' yok ettiğini özellikle beş kelimelik anagram bulmacaların en iyi sonucu verdiğini ifade etti.

Bunun yanında Sudoku'nun da kafaya takılan müziği durdurduğu ancak zor bulmacaların bu konuda daha az başarılı sonuç verdiği açıklandı.

Çalışmayı yürüten müzik psikologu Dr. Ira Hyman "Bulmaca çözmek veya bir roman okumak gibi sözsel görevler kulak solucanını dışarı atmak için iyi yöntem" dedi. Uzmanların yaptığı araştırmada bazı yaygın kulak solucanları da sıralandı. Buna göre Lady Gaga'nın seslendirdiği parçalar kafaya en çok saplanan parçalar. Onu  Beyonce ve Beatles izliyor.

İşte araştırmaya göre kafaya takılan şarkılardan bazıları: Alejandro and Bad Romance, Lady Gaga; Call Me Maybe, Carly Rae Jepsen; Single Ladies, Beyoncé; She Loves You and I Wanna Hold Your Hand, The Beatles; SOS, Rihanna; You Belong with Me, Taylor Swift ve Waterloo, Abba. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!