Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kadir Topbaş yurda döndü

Napoli'de katıldığı 6. Dünya Kentsel Formu'ndaki temaslarının ardından yurda dönen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Vatandaşlar, tercihli yol uygulamasıyla İstanbul trafiğine ciddi bir rahatlık geldiğini görecekler" dedi.

Kadir Topbaş yurda döndü

Başkan Topbaş, Napoli ziyaretinin ardından eşi Özleyiş Topbaş ile birlikte İstanbul'a döndü. Topbaş, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Topbaş, ulaşıma yapılan zamla ilgili bir soru üzerine "14 aydan sonra yapılan uygulama bu. Enflasyonu dikkate alan bir düzenleme yapıldı. Jetona caydırıcılık olsun diye, vakit kaybedilmesin diye bu uygulamaya gidildi. Jetonlu uygulamada dünya hep zorlaştırıcı kararlar aldı. Diğerinde dokunup, geçiyorsun, belki daha ileride hiç dokunmadan geçilebilecek. Niçin OGS daha aktif de KGS daha yavaş? Biz de zaman geçirmemek adına, vakit kaybetmemek için bu uygulamaya gidildi" diye konuştu.
İstanbul'da bu yıl başlanması öngörülen 'kış lastiği' uygulamasına ilişkin soru üzerine Topbaş, "İstanbul'da bunun faydasını gördük. Kar lastiği olmayanların trafikteki engelleyici durumlarını gördük. Başbakanlık Yüksek Planlama Kurulu bir karar aldı. Bu yönetmelik çıktığında Türkiye genelinde uygulanacak. Nasıl ki araçlarına antifiriz koyuyorsa, kışın don olaylarına karşı buna tedbir alması gerekiyor. İstanbul'da bir günde hayatın durması, Türk ekonomisine ciddi sıkıntıya uğratır. Ekonomik hayatın durması önemli zararlar getirir" dedi.
Başkan Topbaş, tercihli yol uygulamasına ilişkin ise, "Şu anda otobüsler tercihli yolu kullanıyor. Vatandaşlar tercihli yol uygulamasıyla İstanbul trafiğine ciddi bir rahatlık geldiğini görecekler" diye konuştu.
Beylikdüzü'ne yapılması hedeflenen metro ile ilgili çalışmaya ilişkin bilgi veren Başkan Topbaş, "Metro için yıllar beklemek gerekiyor. O kadar zamanımız yoktu, çözümü metrobüste bulduk. Silivri'ye kadar metroyu götürme sözü verdik. Onunla ilgili bir çalışma yapılıyor. İstiyoruz ki İstanbullu metrosuna, tramvayına, otobüsüne binsin. Bireysel aracına binmek zorunda kalmasın. Onu anca, keyif için kullansın" ifadelerini kullandı.
İstanbul'a yapılması planlanan üçüncü havalimanın yerini bildiğini söyleyen Topbaş, yılda 100-150 milyon kapasiteye çıkabilecek bir havalimanı yapılması düşünüldüğünü ve havalimanına paralel olarak da metro yapılacağını belirtti. Topbaş, metro hattının havalimanı bitmeden ulaşmış olacağının altını çizdi.
Napoli de Cruise gemilerini gördüğünü, imrendiğini, biraz da kıskandığını belirten Topbaş, "Cruise gemileri sürekli turist getiriyor. Biri geliyor, biri gidiyor. İstanbul'da sadece Galata Rıhtımı var ve 2.5 gemi yanaşabiliyor. Belirlediğimiz noktalar var. Bir an önce inşa etmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!