Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

KADINLARIN KORKLU RÜYASI MENOPOZ

Kadınların ömrünün üçte birinin menopoz dönemiyle geçtiğine dikkat çeken Kadın Doğum Bölümü doktoru Op. Dr. Ahmet Yılmaz, menopozun kadınlığın sonu olmadığını söyledi.

KADINLARIN KORKLU RÜYASI MENOPOZ

Medical Park Özel Bursa Hastanesi Kadın Doğum Bölümü Doktoru Ahmet Yılmaz, menopoza girme yaşının dünyanın birçok ülkesinde değişmediğini ve ortalama olarak 45-55 yaş civarında seyrettiğini belirtti. Kadınlarda 40 yaş öncesi girilen menopoz döneminin erken menopoz olarak adlandırıldığını dile getiren Yılmaz, menopoz döneminde 40 yaşından sonra yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak düzensiz adet kanamaları, ateş basma ve termeler, psikolojik değişikliklerin ortaya çıktığını belirtti.
"Menopozda oluşan bazı hormonal değişiklikler kadını olumsuz etkiler ve bu durum pek çok hastalığın ortaya çıkmasına ve ayrıca hayat kalitesinin azalmasına sebep olur" diyen Yılmaz, menopoz sürecinde ruhi problemlerin arttığına dair genel bir kanaat olmasına rağmen, yapılan araştırmalarda bu konuda kesin bir fikre varılmadığını dile getirdi. Yılmaz, menopoz döneminde depresyonun daha sık görüldüğü inancının yanlış olduğunu, menopoz tedavisinde kalsiyum takviyesi yapılması gerektiğinini vurguladı.
Yılmaz, "Menopozda günde 800 mg kalsiyum alınmalı. Güneşin az olduğu günlerde ve kışın gün içinde 400 mg'lik D vitamini takviyesi alınmalı" şeklinde konuştu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!