Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kadınlardan taciz olayına tepki

HAKKARİ'de Belediye Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren 'Binevş Kadın Merkezi' öncülüğünde, son zamanlarda kadınlara yönelik taciz ve tecavüzcülere karşı basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Siirt'te 13 ve 17 yaşlarındaki iki kız kardeşe cinsel istismar olayının da kabul edilemez olduğu belirtildi.

Kadınlardan taciz olayına tepki

 

Hakkari'de Binevş Kadın Merkezi öncülüğünde bir araya gelen yaklaşık 200 kadın, son zamanlarda kadınlara yönelik taciz, tecavüz ve kentteki fuhuş olaylarına dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Akşam teravih namazının ardından Bulvar Caddesi üzerindeki Belediye binası önünde bir araya gelen ve aralarında Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Demir, BDP il Başkan Yardımcısı Esmer Tekin'in de bulunduğu kadınlar, "Tecavüzcüleri korumak, tecavüze ortak olmaktır","Erkek egemenliğine son", "Taciz ve tecavüze son", "Tecavüzün cinsi, ırkı,yaşı yoktur" yazılı dövizlerle sloganlar atarak tepkilerini dile getirdiler. 

Basın açıklamasını Binevş Kadın Merkezi sözcüsü Sosyolog Özgül Doğan okudu. Doğan, her geçen gün yeni bir taciz ve tecavüz olayı ile karşılaştıklarını belirterek, "N.Ç. davası bitmeden E.A davası, E.A davası sonuçlanmadan N.F davası çok utanç verici bu durumların ardı arkası kesilmek bilmiyor. Elazığ'da 80 yaşındaki bir kadına tecavüz edilmesi de bu zihniyetlerin kadına bakış açısını açıkça ortaya koymaktadır. Siirt'e yaşanan olay ise kesinlikle kabul edilmesi mümkün olmayan bu tarzdaki erkek zihniyetin statüsü ne olursa olsun, hangi konumda olursa olsun sadece tek bir bakış açısına sahip olduğunu göstermektedir" dedi.

Kadın olarak dünyaya gelmenin suç olmadığını belirten Doğan, "Kadın olduğumuz için bedenimiz üzerinden sermayedarlık yapılması da gerekmiyor. Biz kadınlar olarak artık bu zihniyetlere dur denilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Hakkari'deki kadınlar üzerinden yürütülen kirli politikaları da şiddetle kınıyoruz" diye konuştu. Yapılan basın açıklamasının ardından kadınlar sessiz bir şekilde dağıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!