Kadınlardan Kick Boks'a büyük ilgi

Türkiye Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı, iyi bir savunma sporu olmasından dolayı özellikle kadınların bu spora olan ilgisinin her geçen yıl arttığını söyledi.

Kadınlardan Kick Boks'a büyük ilgi

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Türkiye Büyükler, Gençler, Yıldızlar ve Minikler Kick Boks Şampiyonası için Elazığ'a gelen Kayıcı, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı federasyonlar içerisinde aktif lisanslı sporcu sayısı bakımından 2017 yılı itibarıyla dördüncü sırada yer aldıklarını belirtti.

Lisanslı olarak 200 binin üzerinde sporcularının olduğunu ve bunun yüzde 30'a yakınını kadınların teşkil ettiğini ifade eden Kayıcı, "Yine 2017 yılı itibarıyla en fazla madalya alan spor branşıyız. Ne kadar gurur duysak azdır" dedi.

TERCİHLER ARTIŞTA

Salim Kayıcı, son yıllarda özellikle kadınların kick boks sporuna olan ilgisinde büyük bir artış gözlemlediklerini dile getirdi. Alınan verilere göre, 2016 yılında 27 bin 638 olan lisanslı kadın sporcu sayısının 2017'de 35 bin 301'e yükseldiğini vurgulayan Kayıcı, bu yükselişte kick boksun iyi bir savunma sporu olmasının büyük bir etkisi olduğuna dikkati çekti.

Kayıcı, şöyle konuştu: "Öncelikle kick boks, dövüş sporu değildir, bir savunma sporudur. Dolayısıyla insanın içgüdüsünde kendini savunma ile ilgili bir his vardır. Kadınlar, kick boksla kendilerini çok daha iyi savunduklarından dolayı özellikle bu sporu yapıyor. Bizler bununla gurur duyuyoruz. Bundan sonra lisanslı sporcu sayımızı çok daha fazla artıracağımızı düşünüyoruz."

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!