Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

KADINA YÖNELİK AYRIMCILIK İNSANLIK DIŞIDIR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, istismarın kötü olduğunu, ancak kadın emeğinin istismarının 'kötüden de kötü' olduğunu belirtti.

KADINA YÖNELİK AYRIMCILIK İNSANLIK DIŞIDIR

Başbakan Erdoğan, Büyük Anadolu Otel'de gerçekleştirilen Türk Metal Sendikası 16. Kadın İşçiler Büyük Kurultayı'na katıldı. Başbakan Erdoğan'a konuşmasından önce kadın işçilerin taleplerini içeren mektup sunuldu. Erdoğan, mektubu alırken, "Mektup değil padişah fermanı gibi maşallah" dedi.

Daha sonra konuşmasına başlayan Başbakan Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günün Türkiye ve tüm dünya kadınlarına özellikle de tüm çalışan kadınlara hayırlı olması dileklerini dile getirdi. Erdoğan, salondaki kadınları, "Buradan sizler aracılığıyla ülkemin dört bir yanındaki emekçi kadınlara selamlarımı gönderiyorum. Anadolu'nun, Trakya'nın fabrikalarında atölyelerinde elleri nasırlanmış, alın teri ile kazanan ve evine ekmek götüren tüm hamın kardeşlerimi selamlıyorum. Çukurova'da pamuk tarlalarında, Karadeniz'de çay bahçelerinde, fındık bahçelerinde, Menderes Ovası'nda buğday tarlalarında alın teri ile toprağı adeta sulayan tüm hanım kardeşlerimizi selamlıyorum. Ülkemin dört bir yanındaki çilekeş, vefakar kardeşlerimi selamlıyorum. Annelerimizi, evinde çocuğunu yetiştiren evinin direği, onuru hanım kardeşlerimizi selamlıyorum. İstismarın, ucuz iş gücünün düşük ücretin mağduru yapılmak istenen, terörün ve törenin baskısı altında kalan alçakça cinayetlere hedef gösterilen kadınları selamlıyorum. Afganistan'ın yoksul kadınlarını, Irak'ın dullarını, Darfur'un çilekeş kadınlarını, Filistin'in mazlum kadınlarını, dünyadaki tüm ezilmiş kadınları selamlıyor, Türkiye'nin dayanışma mesajlarını gönderiyorum" diyerek selamladı.

"HİÇKİMSE KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ, 'TÖRE, GELENEK, NAMUS DAVASI' DİYEREK MEŞRULAŞTIRAMAZ"

Dünya Kadınlar Günü'nün dünyanın ve Türkiye'nin tüm kadınları için, istismarın son bulmasına, baskıların sona ermesine, cinayetlerin, tecavüzlerin tükenmesine, barışa, dostluğa vesile olmasını dilediğini ifade eden Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:

"İstismar kötüdür, ama kadın emeğini istismarı kötüden de kötüdür. Ayrımcılık, evet kötüdür; ama kadına yönelik ayrımcılık kötünün de ötesinde, insanlık dışıdır. Şiddet dünyanın neresinde olursa olsun, kime yönelik olursa olsun kötüdür; ama kadına yönelik şiddet vicdansızlıktır, insafsızlıktır, hiç tereddüt etmeden söylüyorum alçaklıktır. Hiç kimse kadına yönelik şiddeti, adına 'töre, gelenek, namus davası' diyerek meşrulaştıramaz. Bizim medeniyetimiz 'cennet annelerin ayakları altındadır' der. Bizim medeniyetimiz 'annenize babanıza yanında yaşlandıklarında öf bile demeyeceksiniz' diye emreder. Bizim medeniyetimiz kültürümüz, kadın-erkek demeden, yaşlı-çocuk demeden, canı, hayatı, insanı kutsal görür, mübarek görür, dokunulmaz görür."

"KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SIFIR TOLERANS"

Hiç kimsenin kendi kaba şiddetini mazur ve meşru gösterme çabası içine girmemesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Bizim geleneklerimiz, kadını evinde ailenin de sosyal hayatın ekonomik hayatın da en merkezinde görür ve böyle kabul eder. 8 yıldır işkenceye nasıl sıfır tolerans gösteriyorsak, şiddete sıfır tolerans gösteriyorsak; aynı şekilde kadın ve çocuklara şiddete de sıfır tolerans gösteriyoruz. Kadına yönelik şiddetin toplumda kanayan yara olduğunu biliyoruz Kadına yönelik şiddetin her zaman üstü örtüldü aile içinde tutulmaya çalışıldı Kol kırılır yen içinde kalır denildi. Hayır, ben kolu olmayan bir vücudu yen içinde kalsa bile ne yapayım ya. Böyle saçmalım mı olur?" diye konuştu

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan yılın işçisi Hazel Aydın'a plaket verdi. Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'a da sendika adına plaket takdim edildi. Öte yandan, Başbakan Erdoğan'ın sosyal yardımlardan söz ettiği ve yardım taleplerinin valilere, kaymakamlara yapılmasını istediği sırada, elinde taleplerinin bulunduğu not kağıdını gösteren bir kadın ayağa kalkarak, "Benim de sesimi duy. 5 kere gittim kaymakama, sesimi duymadı" diye bağırdı. Bunun üzerine konuşmasına ara veren Erdoğan, "Onu çıkışta bana ver" dedi. Programın ardından 4 çocuğu ile geçim sıkıntısı yaşadığı öğrenilen kadın Başbakan Erdoğan ile görüştü.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!