Kadın sürücünün otomobili ateşe verildi!

24 Haziran'da kadınların yollara ilk kez çıktığı ülkede reforma karşı çıkanlar sahne aldı, Mekke'de Selma Şerif'in aracı kundaklandı.

Kadın sürücünün otomobili ateşe verildi!

Kadınlara yönelik direksiyon yasağının 24 Haziran'da kalktığı Suudi Arabistan'da bir kadın sürücünün aracı ateşe verildi.

Suudi Arabistan'ın "Ukaz" gazetesinin haberine göre, Mekke bölgesindeki el-Cumum kentinde muhasebeci olarak çalışan Selma Şerif, Suudi Arabistan'da kadınların trafiğe çıkmasına karşı olan kişilerce aracının kundaklandığını söyledi.

Mahallesindeki erkeklerin sürekli sözlü tacizlerine maruz kaldığını  belirten Şerif, işe gidiş-gelişi sırasında "kadınlarımız araç sürmez" şeklinde  uyarılar aldığını ancak borçla aldığı aracını yakacak kadar ileri gideceklerini  aklından geçirmediğini ifade etti.

Çalıştığı yerden 4 bin riyal maaş aldığını (yaklaşık 5 bin Türk  lirası) ve bir şoför tutması durumunda yarısını onunla paylaşması gerektiğine  dikkati çeken Şerif, anne babasının yaşlı olduğunu ve onlara hizmet etmek için de  araç kullanmaya mecbur olduğunu vurguladı.

Şerif, yetkililere seslenerek toplumu kendi isteklerine göre dizayn  etmeye çalışan bu kişilere karşı önlem almaları çağrısında bulundu.

Kundaklama olayıyla ilgili 2 kişi gözaltına alındı

Bu arada konuyla ilgili Mekke Emirliği'nden yapılan yazılı açıklamada,  pazartesi günü el-Cumum kentinde bir kadına ait aracın yakılmasıyla ilgili 2  kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Söz konusu kişilerin bölge sakinlerinden olup aracı yakmak için bir  istasyondan benzin aldıklarına işaret edilen açıklamada, şüphelilerin savcılığa  sevk edildiği kaydedildi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in 26 Eylül'de yayımladığı  kararnameyle, kadınların da ehliyet alarak 24 Haziran itibarıyla araç sürme  imkanına sahip olacağı duyurulmuştu.

Suudi Arabistan'ın 2030 vizyonu, kadınların iş piyasasına katılım  oranını yüzde 22'den yüzde 30'a çıkarmayı hedefliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!