Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kadın çalışanlar tasarruf sağlıyor

Hintli Havayolu şirketi GoAir, yakıt tasarrufu sağladığı gerekçesiyle bundan sonra kabin görevlilerini yalnızca kadınlar arasından seçeceklerini açıkladı. Firmanın maliyet azaltmanın yollarını aramak amacıyla yaptığı araştırmalar, uçuşlarda erkek yerine kadın kabin memurlarına yer vermenin yıllık 330 bin Sterlin'in üzerinde tasarruf sağladığını ortaya koydu.

Kadın çalışanlar tasarruf sağlıyor

Pek çok düşük maliyetli havayolu şirketi gibi maliyet azaltmanın yollarını aramaya başlayan Hindistanlı firma GoAir, erkeklerden ortalama 20 kg daha zayıf olan kadın uçuş görevlilerinin firmaya yıllık ortalama 330 bin Sterlin'in üzerinde yakıt tasarrufu sağladığını, bu sebeple bundan sonra gerçekleşecek iş alımlarında kadın görevlileri tercih edeceklerini açıkladı.

"RUPİ'DE YAŞANAN DÜŞÜŞ SEKTÖRE BÜYÜK DARBE VURDU"

Hindistan Rupi'sinin, geçen yıl dolar karşısında büyük ölçüde değer kaybetmiş oluşunun karardaki en büyük etken olduğunu söyleyen şirket CEO'su Giorgio De Roni " Rupi'de meydana gelen düşüş Havayolu taşımacılığına büyük darbe vurdu. Cünkü yakıt, uçak kiralama bedelleri gibi başlıca giderlerimiz hep dolar ile bağlantılı. Bu sebeple karlılığımızı sürdürebilmek için en küçük tasarruf imkanını bile değerlendirmek zorundayız" diye konuştu.

FİLOSUNA 80 UÇAK DAHA EKLEYECEK

2020 yılı sonuna kadar GoAir filosuna 80 yeni uçak daha eklemeyi planladıklarını, dolayısıyla çok sayıda pilot ve kabin görevlisi alımı gerçekleştireceklerini söyleyen Roni, "Şu anki ekibimizin yüzde 40'lik bir kısmını erkek çalışanlar oluşturuyor. Hali hazırda firmamızda çalışmakta olan erkek görevlilerimiz söz konusu karardan etkilenmeyecek. Ancak gelecek 6 yıl boyunca gerçekleştirmeyi planladığımız işe alımlar sonucunda bu oranın giderek azalacağını söyleyebilirim" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!