Kadın astsubaylar erkek terörüne karşı

ESKİŞEHİR İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli kadın astsubaylar, düzenlenen toplantılarda ve sığınma evlerine yaptıkları ziyaretlerinde 'Kadına yönelik şiddet', 'Şiddet çeşitleri' ve 'Şiddete maruz kalanların yapmaları gerekenler' konusunda bilgi veriyor.

Kadın astsubaylar erkek terörüne karşı

 


İl Jandarma Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Eskişehir'de jandarmanın sorumluluk bölgesinde son 5 yıl içerisinde 307 aile içi şiddet ve kötü muamele olayı meydana geldiği belirtildi. Şiddet mağduru bazı kadınların mülki ve diğer makamlarla koordineli olarak sığınma evlerine yerleştirildiği kaydedildi.

Açıklamada, şiddet mağduru kadınların korunması ve yeni şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı'nca 2 kadın astsubayın görevlendirildiği dile getirildi. Kadın astsubayların; haklarında koruma ve tedbir kararı bulunan kadınları sığınma evleri ile kaldıkları evlerinde ziyaret edip alınan koruma ve tedbir kararlarının uygulamasını yerinde görerek yapılan birebir görüşmelerle şikayet ve taleplerinin alındığı belirtildi.

Kadın astsubayların farklı yerleşim yerlerindeki kadınların gönüllü katılımlarıyla düzenlenen toplantılarda 'Şiddet kavramı', 'Şiddet çeşitleri' ile 'Şiddete maruz kalmaları durumunda yapmaları gereken hususlar' konularını anlattığı, bunlara ilgili olarak el broşürleri dağıttığı kaydedildi. Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı'nın yazılı açıklamasında şöyle denildi:

"Dağıtılan el broşürleriyle kadınlarımızın bilgilendirilip bilinçlendirildiği, Kadına şiddetin bir insanlık suçu olduğu, Şiddet olayının bireysel değil toplumsal bir mesele olduğu, Şiddete maruz kalındığında 156 Jandarma İmdat ve 183 Alo Şiddet hatlarının aranması gibi diğer konular üzerinde durulmuştur. Gerek şiddet mağduru kadınlar gerekse toplantıya iştirak eden diğer kadınlar, yapılan faaliyetler nedeniyle memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Önümüzdeki dönemde de Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca yapılan bir plân dahilinde benzer çalışmalara devam edilecek olup aile içi şiddet konusunda 156 Jandarma İmdat hattına yapılan her türlü ihbara süratle ve kararlılıkla müdahale edilecektir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!