Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kadıköy'de Gazdanadam festivali

TAKSİM Gezi Parkı eylemlerinde polisin göstericilere müdahalesini protesto etmek için, Kadıköy'de "1. Gazdanadam Festivali" düzenlendi. Bulutsuzluk Özlemi, Hakan Vreskala, Yaşar Kurt, Kurtalan Ekspres gibi grup ve sanatçıların destek verdiği festivale katılanlara maketten yapılan TOMA'dan su sıkıldı.

Kadıköy'de Gazdanadam festivali

Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin göstericilere müdahalesini protesto etmek için Kadıköy'de "1. Gazdanadam Festivali" düzenlendi. Kadıköy Rıhtım'da otobüs duraklarının olduğu alanda düzenlenen mitinge yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Öğle saatlerinden itibaren Kadıköy'de toplanmaya başlayan eylemciler, "Yaşasın halkların kardeşliği", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" , "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" , "Her yer Taksim, her yer direniş" şeklinde sloganlar attılar.

Festivale katılanlar polis noktalarında üst aramaları yapıldıktan sonra alana alındılar. Ellerinde Atatürk fotoğraflı Türk bayrakları taşıyan ve aynı desenli tişörtler giyen binlerce kişi hep bir ağızdan şarkılar söylediler. Birbirenden renkli görüntülere sahne olan festivalde, polisin Gezi Parkı olayları sırasında göstericilere müdahalesini protesto etmek için maket TOMA'dan katılımcıların üzerine su sıkıldı.

Kadıköy Çarşı, Rıhtım, Moda ve Bahariye'de saat 17.30'dan itibaren başlayan etkinliklerin ardından, iskelede kurulan sahnede çok sayıda sanatçı İstanbullularla bir araya geldi. Festivale katılan sanatçılar arasında bulunan Bulutsuzluk Özlemi, eylemler için bestelenen "Dağılın Lan" şarkısını seslendirdi. Hakan Vreskala, Yaşar Kurt, Kurtalan Ekspress, Grup Eflatun, Sattas Reggae Band, Cem Adrian, Güvenç Dağüstün ve eylemlere "Ayağa Kalk" şarkısıyla destek veren Renan Bilek de yer aldı. Gezi Parkı'ndaki performanslarıyla dikkat çeken Çapulcular Korosu, Yiğit Özatalay'ın bestelediği "Boyun Eğmeyenler" şarkısını seslendirirken  Boğaziçi Caz Korosu da "Çapulcu musun vay vay" şarkısını seslendirdi.

POLİS ve ÇAPULCU DEFİLESİ

Mir Sanat Topluluğu ise festival sahnesine danslarıyla renk kattı. Sanatçı Orhan Aydın Nâzım Hikmet şiirleri okurken, Modacı Barbaros Şansal ise festival için hazırladığı polis ve çapulcu defilesini sergiledi. Şair ve gazeteci Ataol Behramoğlu ve Prof. Dr. Zerrin Bayraktar da festivalde konuşma yaptılar.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!