Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kaçak sigaraların her biri teröre gidiyor

Dünya yılda 600 milyar adet kaçak sigara tüketirken, kaçak sigaranın kazancı Hizbullah, Hamas, El Kaide IRA, PKK, ETA'nın da aralarında bulunduğu terör örgütlerine gidiyor."

Kaçak sigaraların her biri teröre gidiyor

"Sahte sigaralar, orijinal sigaraların beş katı kadmiyumu ve altı katı kurşun içeriyor." "Sigaraların çoğu, kök ve talaşla dolu, en düşük kalitede tütünden imal edilmekte ve alışılmışın çok üzerinde nikotin içermekte. Yapılan testlerde, sahte sigaraların kadmiyum gibi metaller, böcek ilaçları, arsenik, fare zehri ve insan dışkısı gibi en ağır sigara tiryakisinin dahi hayatını daha da kısaltacak bir dizi madde içerdiği ortaya konmuştur."

"Bu bütçede tütün üzerindeki tüketim vergisinde hiçbir değişiklik yapmamaya karar verdim. Zira yüksek fiyatların bugün muazzam ölçekte sigara kaçakçılığına yol açtığına inanıyorum. Maliye Bakanı olarak benim sorumluluğum, vergi tabanının korunmasıdır."

Bu tespitleri biz yapmıyoruz.  Kar amacı gütmeyen, Uluslararası  bir araştırma ve eğitim vakfı olan Uluslar arası Vergi ve Yatırım Merkezi (ITIC)'in raporundan alıyoruz. Dünya sigara pazarının yüzde 11'inin kaçak ve yasadışı ürünlerden oluştuğu belirtilen raporda, bu kaçak nedeniyle hükümetlerin 40.5 milyar dolarlık vergi kaybına uğradığı hesaplanıyor. Avrupa Komisyonu'nun verilerine göreyse AB üyesi devletlerin yıllık vergi kaybı 10 milyar avro. Vergileri artırmayacağım, diyen ise İrlanda Maliye Bakanı.

TÜRKİYE'DE YÜZDE 20 KAÇAK

AB 'de kaçak ve sahte sigaranın payı  yüzde 8.9 iken;  Türkiye'de yüzde 20'lere ulaşıyor. Avrupa Komisyonu'na bağlı OLAF tarafından kabul gören bir araştırma şirketinin çalışması, Türkiye'de özellikle 2009 yılı sonunda uygulanmaya başlanan yüksek vergi artışlarının ardından kaçağın boyutunun yüzde 5'ten yüzde 20 seviyesine tırmandığını ortaya koyuyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, kayıt dışı tüketilen sigara miktarında 1 puanlık azalışın bile 200 milyon lira ÖTV geliri sağlayacağı vurgusu anımsandığında, kaçağın AB ortalamasına inmesi bile 2.2 milyarlık ilave ÖTV geliri anlamına geliyor.

VERGİ 1 BİRİM, KAÇAK 2.4 BİRİM ARTIYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da "Kayıt dışı Ekonominin Etkileri" başlıklı sempozyumda, dolaylı vergilerdeki 1 birimlik artışın, kayıt dışı ekonomiyi 2.4 birim artırdığını; bunun sonucu olarak da dolaylı vergilerdeki artışın ve kayıt dışılığın birbirini körüklediğine dikkat çekmişti.

PKK DA VAR EL KAİDE DE

Kaçak sigara sadece ülke ekonomilerini vergisel boyutuyla tehdit etmiyor. Aynı zamanda terör örgütlerine sağladığı kaynakla ülkenin güvenliğini de tehdit ediyor. ITIC'in raporunda kaçak sigaranın hangi terör örgütlerine gittiğine dair ayrı bir çalışmaya yer veriliyor. Aralarında Hizbullah, Hamas, El Kaide, IRA, PKK, ETA, Mısır ve Filistin İslami Cihat Örgütleri ile FARC'ın da bulunduğu bu yasadışı ticaretle uğraşanlar arasında olduğu belirlenen birçok terörist grup da faaliyetleri için maddi destek sağlamak amacıyla sigara ticaretinden nemalanmıştır" deniyor.

CERRAH UYARIYOR

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, il genelinde reklam panolarına astırdığı afişlerle vatandaşları kaçak sigara ve çay almamaları konusunda uyarıyor. Kaçağın kendilerine 'terör' olarak döndüğü mesajı veriyor.

EROİNDEN SONRA İKİNCİ

"Sigara ticareti, kolluk kuvvetlerinin kısıtlı ilgisini çektiği için, teröristlerin tercih ettiği bir suçtur. Teröristler, yakalanma risklerinin düşük, karlarının ise yüksek olmasından ötürü sigara kaçakçılığı yaparlar. Gruplar arasında sigaranın bir fon kaynağı olarak eroinden sonra ikinci sırada geldiği Taliban ile El Kaide de bulunmaktadır" deniliyor.

SAĞLIĞA AÇIK TEHDİT

Hollanda Ulusal Kamu Sağlığı ve Çevre Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma  ise sahte sigaraların orijinal sigaralardakinin 5 katı kadmiyum ve 6 katı kurşun içerdiğini ortaya koydu.

Kamusal Dürüstlük Merkezi tarafından gerçekleştirilen Tütün Yer altı çalışmasında ise, "Sigaraların çoğu, kök ve talaşla dolu, en düşük kalitede tütünden imal edilmekte ve alışılmışın çok üzerinde nikotin içermekte. Yapılan testlerde, sahte sigaraların kadmiyum gibi metaller, böcek ilaçları, arsenik, fare zehri  ve insan dışkısı gibi en ağır sigara tiryakisinin dahi hayatını daha da kısaltacak bir dizi madde içerdiği ortaya konmuştur."

KAÇAK NEREDEN KAYNAKLANIYOR?

Raporda bu soruya da yanıt aranıyor. Yapılan uzun irdelemelerden sonra, kaçak sigaranın nedenleri şöyle özetleniyor:

"Dengesiz maliye politikası, vergiye bağlı fiyatlarda görülen ülkeler arası farklılıklar, korumacı politika önlemleri, yolsuzluk, kolluk kuvvetlerinin zayıflığı, serbest bölgelerde kontrollerin yokluğu, yetersiz yasama ve yaptırımlar, yasadışı dağıtım ağlarındaki büyüme ve tütün ürünlerinin yasadışı ticaretine kamuoyunun gösterdiği hoşgörü."

"TÜTÜN VERGİLERİNİ ARTIRMAYACAĞIM"

Özellikle olağanüstü vergi  ve fiyat artışlarının sigara kaçağına etkisi ülke örnekleri üzerinden ortaya konuyor. Örneğin İrlanda'da 2000-2005 yılları arasında sigara fiyatlarının yüzde 31 oranında artarken, sigara satışlarının yüzde 16 azaldığına dikkat çekiliyor. Tüketim vergisi oranlarında keskin artışların yaşandığı 2006-2009 döneminde ise fiyatların yüzde 33'lük artışla 8.5 avroya çıktığı vurgulanıyor. Böylesine bir artışa karşın ÖTV ve KDV gelirlerinin sabit kaldığı, ancak kaçak oranının yüzde 25'e tırmandığı belirtiliyor.

İrlanda Maliye Bakanı'nın da bu durumu kabul ederek, 2009 yılı bütçe konuşmasında  "Bu bütçede tütün üzerindeki tüketim vergisinde hiçbir değişiklik yapmamaya karar verdim. Zira yüksek fiyatların bugün muazzam ölçekte sigara kaçakçılığına yol açtığına inanıyorum. Maliye Bakanı olarak benim sorumluluğum, vergi tabanının korunmasıdır" diyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!