Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kaçak avcılıkta Afrika'yı solladık

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Asbaşkanı Atilla İshak Tankut, Türkiye'de kaçak avcılık yapanların sayısının en az 2 milyon olduğunu belirterek, "Afrika'da bile bu kadar kaçak avcı yok. Bu sayıyı azaltmak için özel kolluk kuvvetler kurulmalı" dedi.

Kaçak avcılıkta Afrika'yı solladık

Türkiye'de kaçak avcılığın günden güne artması korkutuyor. Federasyona bağlı 125 bin kiçi legal yollardan avcılık yaparken, resmi olmayan avcıların sayısı ise dikkat çekiyor. Bursa Doğa Av Fuarı'nın basın toplantısında açıklamalarda bulunan Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Asbaşkanı Atilla İshak Tankut, Türkiye'de en az 2 milyon kişinin kaçak avcılık yaptığının altını çizdi. Afrika'da bile bu kadar kaçak yollardan avcılık yapanın olmadığını söyleyen Tankut, "Federasyona avlanma pulunu yatırıp üye olanların sayısı 125 bin. Ama bizim tahminlerimize göre illegal yollarla avcılık yapanların sayısı en az 2 milyon. Yunanistan'da resmi olarak avcılık yapanların sayısı 250 bin. Bunların sadece yüzde 5'ine geçen sene cezai işlem uygulandı. Avrupa'daki yaptırımlara oranla bizim ülkemizde bu konuda yeni yeni adımlar atılıyor" diye konuştu.

"KAÇAK AVCILAR İÇİN KOLLUK KUVVET"
Kaçak avcılığı bitirmek için emniyet güçleri bünyesinde özel kolluk kuvvetlerin kurulması gerektiğini vurgulayan Tankut, "Bu önemli bir konu. Bunu yıllardır konuşuyoruz. Federasyon olarak bu uygulamaya destek veririz. Dünya'da Türkiye'deki kadar kaçak avcılık yapan ülke yok. Yaptırımlarımız yetersiz. Kaçak silah imalatına 'dur' demeliyiz. Çünkü insanlar, ucuza aldıkları kaçak silahları avcılıkta kullanıyor. Yakalanmaları durumunda silahı hemen ellerinden çıkarıyorlar. Türkiye kaçak avcılık epey arttı. Afrika'da bile bu kadar kaçak avcı yok" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'NİN HER İLİNDE POLİGON SIKINTISI VAR"
Türkiye'de poligonlarının yetersiz olduğunu belirten Tankut, şöyle devam etti:
"Poligon problemimiz var. Bütün şehirlerde bu geçerli. 14 milyon nüfuslu İstanbul'da sadece bir tane var. Bursa ve Ankara'da yok. Arazi tahsisi konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Şehirlerin büyümesiyle bazı poligonlar şehir içlerinde kaldı. Bu yüzden poligon olmazsa müsabaka da olmaz. Yeni kanunla poligonlar federasyona devredilecek. Poligonları olmayan federasyon haline geldik."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!