Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Jüpiter'in dünyadan en net fotoğrafı çekildi

JÜPİTER'i atmosferinin üst katmanlarında yer alan bulutların altındaki sıcak bölgeleri kızılötesi algılayıcılarla takip eden Astronomlar, gaz devinin yeni bir fotoğrafını çekti.

Jüpiter'in dünyadan en net fotoğrafı çekildi

ABD'nin Hawaii eyaletindeki Gemini Rasathanesi'nden Jüpiter'in en net fotoğrafı çekildi. Fotoğrafın 'lucky imaging' tekniği kullanılarak çekildiği ve söz konusu tekniğin normal şartlarda ortaya çıkan bulanıklığı keskinleştirdiği belirtildi. Jüpiter ilk defa dünyadan bu kadar net görüntülendi.

Kaliforniya Üniversitesi'nin yürüttüğü çalışma kapsamında, Hawaii eyaletinde bulunan Gemini Rasathanesi'nden Jüpiter'in en net fotoğrafı çekildi.

Dünya atmosferindeki değişimlerden etkilenmedikleri için genellikle en detaylı fotoğraflar Dünya'nın yörüngesindeki teleskoplardan çekiliyor.

Çekilen fotoğrafın 'lucky imaging' tekniği ile daha net hale getirildiği ifade edilirken; fotoğraf sayesinde gökbilimcilerin gezegeni daha iyi anlayabilecekleri belirtildi.

Bu yöntemde aynı nesnenin çok sayıda fotoğrafı çekiliyor ve her fotoğrafta atmosferden kaynaklanan bulanıklık etkisinin en az olduğu yerler seçilerek bir araya getiriliyor. En 'şanslı' fotoğraflar bir araya getirildiğinde, tek bir çekimde ulaşılamayacak bir netlik ortaya çıkıyor.

Kızılötesi, Hubble gibi teleskopların kaydettiği görülebilir ışık dalgalarından daha uzun bir frekans. Genellikle bilim insanları tarafından, kalın atmosferlerin altındaki faaliyetleri az da olsa tespit edebilmek için kullanılıyor.

Bu yöntemi Jüpiter'e uygulayan araştırmacılar, gezegenin iç işleyişine dair yeni bilgilere ulaşmayı hedefliyor. Araştırmacıların çözmeye çalıştıkları bilmecelerden biri, gaz devinde yüzyıllar sürebilen devasa fırtınaların arkasındaki dinamikler.

Gezegende yüz yıl süren fırtınalar olabiliyor

İngiliz medyasındaki habere göre Jüpiter, uzun süren büyük fırtınalarıyla bilinen bir gezegen. Kaliforniya Üniversitesi'ndeki çalışmayı yürüten Michael Wong, çekilen bu fotoğraf sayesinde gezegenin daha iyi analiz edilebileceğini ve incelenebileceğini ifade etti. Wong, "Bu fotoğraflar uzaydan çekilenlere güçlü bir rakip" dedi.

Jüpiter hakkındaki bilgiler

Gezegenin çapı Dünya'nın 11 katı, kütlesi ise 300 katı. Güneşin etrafında dönmesi 12 yıl, kendi etrafında dönmesi ise 10 saat sürüyor.

Yapısı bir yıldızı andırıyor. Büyük kısmı hidrojen ve helyumdan oluşuyor, yüksek basınç altında hidrojen metal gibi davranıyor. 

Bu 'metalik hidrojenin' gezegenin manyetik alanında etkisi olduğu düşünülüyor. Gezegenin en üst katmanlarındaki bulutlarda amonyak ve hidrojen sülfit var. Atmosferdeki "şeritlerde" doğu-batı yönünde çok güçlü rüzgarlar esiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!