JMO'DAN BURSA'DA HEYELAN UYARISI!

Bursa'nın Osmangazi İlçesi'ne bağlı Çekirge Mahallesi Selvili Cadde'de yol kayması oluştu. Ciddi heyelan tehlikesini fotoğraflarla tespit eden Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Güney Marmara Şubesi Başkanı Mustafa Arık, yetkilileri uyararak, "Bir an önce önlem alınmazsa ikinci bir İntam faciası yaşanabilir" dedi.

JMO'DAN BURSA'DA HEYELAN UYARISI!

Çekirge Mahallesi Selvili Cadde'de yaşanan yol kaymasının bir heyelanın habercisi olduğuna dikkat çeken JMO Güney Marmara Şubesi Başkanı Mustafa Arık, "Selvili Cadde'nin bulunduğu topoğrafyadaki yüksek eğim ve metamorfik kayaç grubundan şist biriminin üst kısmında bulunan ayrışmış kısım zaman içinde sızıntı şeklindeki yeraltı suyunun etkisiyle alt kotlara kaymıştır. Metamorfik kayaç grubundan şist biriminin binaları tutacak kadar güçlü olmasına rağmen üzerindeki toprak kütlesi yağmur sularının da etkisiyle sağlam kayaların üzerinden kayarak tehlike arz etmiştir" diye konuştu.

"İKİNCİ İNTAM FACİASI OLMASIN..."
2006'da yaşanan İntam faciasını hatırlatan Başkan Mustafa Arık, "İntam'da da yol ve yolu tutan istinat duvarının alt kotlarda yer alan apartmanların üzerine çökmesi nedeniyle büyük bir tehlike yaşandı. Neyse ki İntam'da ölüm olayı meydana gelmedi. Ancak şu anda Selvili Cadde'de aynı tehlike ile karşı karşıyayız. Bölgede yaşayan pek çok insan ölümle burun buruna. Her an bir heyelan meydana gelebilir" şeklinde konuştu.

"ZEMİN ÇALIŞMASI YAPILMALI..."
İkinci bir İntam faciasının yaşanmaması için yetkilileri acil önlem almaya çağıran Mustafa Arık, şunları söyledi:
"Biz Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bölgede bir an önce zemin çalışmaları yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalı. Çünkü yolu tutması için yapılmış olan istinat duvarının hiçbir etkinliği bulunmamaktadır. Olabilecek yağışlar, o kısımda topoğrafik ve jeolojik olarak zemin kaymasını kolaylaştıracak diğer yerleri de tetikleyebilecektir."
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!