Jeotermal tedaviye yoğun ilgi

Tedavi amaçlı kullanılan Kırşehir'in kaplıca suyundan faydalanmak isteyen vatandaşlar, 38 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde bir yıla kadar bekleme süresini göze alarak sıraya giriyor.

Jeotermal tedaviye yoğun ilgi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesine  bağlı olarak hizmet veren merkezde, fizik tedavi uygulamaları ile kaplıca  tedavisinin kombine edildiği kapsamlı bir sağlık hizmeti veriliyor.

Sağlık Bakanlığı ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin iş birliğinde  verilen sağlık hizmetine başta Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Nevşehir olmak üzere  çevre illerden de yoğun ilgi gösteriliyor.

AA muhabirinin İl Sağlık Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre,  Fizik  Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezindeki doluluk oranı son 2 yılda yüzde 100 olarak  gerçekleşti.

Önceki yıl 39 bin 790 kişinin müracaat ettiği merkezde, 820 kişiye  yatarak kaplıca, fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti verildi. Geçen yıl ise 54  bin 126 başvurunun olduğu merkezde 3 bin 532 kişi yatarak kaplıca, fizik tedavi  ve rehabilitasyon hizmetinden faydalandı.

AEÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Tuncay, Türkiye'nin önemli jeotermal tedavi  imkanlarına sahip 8 ilinden birinin Kırşehir olduğunu söyledi.

Burada hem jeotermal kaynak sularının kullanıldığı kaplıca tedavisi  hem de fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları yapıldığını belirten Tuncay,  "Kaplıca tedavisinde 3 hafta boyunca 21 seans olarak tedavi önermekteyiz.  Tedavide genellikle 20 dakikayı aşmamak kaydıyla hastamızın durumuna göre 36-38  santigrat derecede suyun içerisinde yürüme şeklinde uygulama yapmaktayız." dedi.

Merkeze başvuran hastaların üçte ikisinin kaplıca tedavisinden  faydalandığını anlatan Tuncay, şöyle devam etti:

"İlimizden ve civar şehirlerden ilgi çok fazla. Şehrimizden ve civar  illerden gelen yoğun talebi karşılayamadığımız için yatak sıralarımız bir yılı  buluyor. Bu nedenle üniversitemiz bünyesinde 150 yataklı Fizik Tedavi ve  Rehabilitasyon Hastanesi planlanarak tamamlanma aşamasına getirildi. Bu  hastanemizde yüksek teknolojik donanımın içinde yer aldığı fizik tedavi  uygulamaları kaplıca tedavisinin de kombine edildiği nitelikli, kapsamlı bir  sağlık hizmeti vermeyi planlamaktayız."

Merkezde tedavi gören Ahmet Yavuz da aynı zamanda şehirdeki otel ve  kür merkezlerindeki kaplıca suyundan da istifade ettiğini söyledi.

Her seansta suyun içinde 10 dakika durduğunu belirten Yavuz,  merkezdeki tedavinin bel fıtığı rahatsızlığına iyi geldiğini, aynı zamanda  kaplıca suyunun böbreklerindeki taşın düşürülmesine katkı yaptığını dile getirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!