Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Jeanine Anez'in ilk icraatı gerilimi artırdı

Bolivya'nın solcu ve ilk yerli devlet başkanı Evo Morales'in tartışmalı seçim sonuçları sonrasında ordu baskısıyla istifa etmesi sonrası siyasi belirsizlik devam ediyor. Geçici devlet başkanı ilan edilen sağcı Jeanine Anez'in, Morales yanlılarının gösterilerinde en az sekiz eylemcinin gerçek mermilerle öldürülmesine rağmen, orduyu cezai sorumluluktan muaf tutan bir kararnameyi imzalaması gerilimi daha da artırdı.

Jeanine Anez'in ilk icraatı gerilimi artırdı

Bolivya'nın solcu ve ilk yerli devlet başkanı Evo Morales'in ordu baskısıyla istifasının ardından tansiyon bir hayli yüksek.

Haber7'de yer alan habere göre, geçici devlet başkanı ilan edilen sağcı Jeanine Anez, Morales yanlılarının gösterilerinde en az sekiz eylemcinin gerçek mermilerle öldürülmesine rağmen, orduyu cezai sorumluluktan muaf tutan bir kararnameyi imzaladı. Morales'in partisiyse, bir an evvel yeni seçimler düzenlenmesi için bastırıyor.

Kararname, ordunun Morales yanlısı protestoculara 'meşru müdafaa ve zorunluluktan müdahale etmesi' halinde, cezai sorumluluktan muaf olmasını içeriyor. Kararnamede, "Kamu düzeni ve istikrarının tesis edilmesi için düzenlenen operasyonlara katılan silahlı kuvvetler mensupları, görevlerini yerine getirdiği sırada meşru müdafaa ve zorunluluk halinde bulundukları müdahale nedeniyle cezai sorumluluktan muaf tutulur" ifadeleri yer alıyor.

MORALES: DEMOKRASİ İSTEYEN İNSANLAR KATLEDİLİYOR

Morales ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''Darbe liderleri yerli ve alçakgönüllü insanları demokrasi istedikleri için katlediyor'' tepkisini gösterdi.

Arjantin'de 10 Aralık'ta devlet başkanlığı görevini üstlenecek solcu Alberto Fernandez de kararnameye tepki göstererek, Birleşmiş Milletleri müdahaleye çağırdı. Fernandez, "Bolivya'da yönetime el koyan hükümet, Silahlı Kuvvetleri, suçlarının hesabını vermeyecek şekilde serbest bıraktı. Ölü sayısı artıyor. Birleşmiş Milletler müdahale etmeli" dedi.

KÜBALI DOKTORLAR SINIRDIŞI EDİLDİ

Anez, Morales'in liderliğini yaptığı parti Sosyalizm Hareketi (MAS) mensuplarının katılmaması nedeniyle çoğunluğun sağlanamadığı oturumda, ülkenin geçici devlet başkanı ilan edilmişti. Anez, bu gelişmenin hemen ardından Morales'in sol eğilimli dış politikasıyla arasına mesafe koyarak ülkedeki Kübalı doktorları sınırdışı etmiş ve Venezüella'da solcu Nicolas Maduro hükümetine karşı kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'yla temas kurmuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!