Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Japonya gezisini iptal etti

Brezilya'da toplu taşıma zammıyla başlayan gösteriler hükümet karşıtı eylemlere dönüştü. 100 kentte 1 milyondan fazla insan yürüdü. Gösterilerde 1 kişi ölürken, yüzlerce insan yaralandı. Devlet Başkanı Rousseff, Japonya ziyaretini iptal etti.

Japonya gezisini iptal etti

Brezilya'da toplu taşıma ücretlerine yapılan zamla başlayan protesto eylemleri 9. gününde. Brezilya hükümeti, toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı geri almasın rağmen protesto eylemleri hızla tüm ülkeye yayıldı.

Brezilya'da dün 100 kentte 1 milyondan fazla insan sokaklara dökülerek, yolsuzlukların sona erdirilmesi, daha iyi bir eğitim ve sağlık sistemi talebinde bulundu. Sadece Rio de Janeiro'da 300 bin kişi gösteri yaparak, "Yolsuzlukları durdurun, Brezilya'yı değiştirin!" sloganları attı.

YÜZLERCE YARALI
Rie de Janerio'daki eylem büyük oranda barışçıl bir şekilde devam etmesine rağmen, polisin biber gazı kullanmasına tepki gösteren protestocular otomobilleri ateşe verdi, dükkanların camlarını kırdı.

Rio de Janerio'daki olaylarda 44 kişi yaralanırken, başkent Brasilia'da polisin kullandığı plastik mermi ve biber gazı nedeniyle 100'den fazla kişi yaralandı. Başkent Brasilia'da bir grup Dışişleri Bakanlığı binasına girmeye ve binayı yakmaya çalıştı.

18 YAŞINDA BİR GENÇ ÖLDÜ
Brezilya'nın en büyük kentlerinden biri olan Sao Paulo'da da yüzbinlerce kişi hükümet karşıtı eylemler için sokaktaydı. Buradaki eylemler büyük ölçüde barışçıl şekilde sona erdi. Sao Paulo'nun 300 kilometre uzağındaki Ribeirao kasabasında ise 18 yaşındaki bir eylemci hayatını kaybetti. Yola kurulan barikatı aşmaya çalışan bir sürücünün aracıyla 18 yaşındaki göstericinin ölümüne neden olduğu belirtildi.

FIFA OTOBÜSLERİNE SALDIRI
Eylemcilerin özellikle Konfederasyon Kupası'yla ilgili reklam panolarına zarar verdiği, Salvador de Bahia'da FIFA'ya ait birçok otobüse saldırdıkları ve zarar verdikleri belirtildi.

ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ
"Değişimi isteyenlerin feryadını duyduk. Protestoların büyüklüğü demokrasimizin enerjisini gösteriyor" diyen Devlet Başkanı Dilma Rousseff ise, gösterilerin ülke geneline yayılması sonrası Japonya'ya yapacağı resmi ziyareti iptal etti.

Devlet Başkanlığı sarayından yapılan açıklamada, "Ülkedeki son olaylar nedeniyle Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Brezilya'da kalmaya karar vermiştir" denildi.

ABD'DEN VATANDAŞLARINA UYARI
Brezilya'daki ABD büyükelçiliği de ülkedeki vatandaşlarını gösterilerden uzak durmaları konusunda uyardı.

Brezilya halkı, kamu hizmetlerine aktarılması gereken paranın, gelecek yıl Brezilya'nın ev sahipliği yapacağı Dünya Kupası'yla ilintili projelere harcanmasından da yakınıyor.

Bu nedenle hükümet, Dünya Kupası karşılaşmalarının yapılacağı kentlerde gösterilerin daha yoğun olmasını hesaba katarak, bu bölgelere Ulusal Kamu Güvenlik Gücü (FNSP) sevk edilmesine karar vermişti.

Brezilya'daki kamu güvenlik güçlerine destek vermek amacıyla 2004 yılında oluşturulan ve Adalet Bakanlığı tarafından koordine edilen FNSP, toplumsal huzursuzlukların ve sıradışı durumların baş gösterdiği durumlarda devreye giriyor.

40 MİLYON İNSAN YOKSULLUK SINIRINDA
Brezilya, 1992'de Ferando Colllor de Melo hükümetinin yolsuzluklarını protesto eylemlerinden beri kitlesel gösterilere sahne olmuyordu.

Son yıllarda yıldızı parlayan ülkeler arasında yer alan Brezilya'da yıllık büyüme 2.5 seviyesinde seyrediyor. En düşük maaşın 300 dolar olduğu ülkede, 40 milyondan fazla insan yoksulluk sınırında yaşıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!