Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Japonya'dan Covid-19 aşı çalışmalarına 130 milyon dolarlık destek

Japonya, gelişmekte olan ülkelerin potansiyel Covid-19 aşısına adil erişimini sağlamayı hedefleyen uluslararası aşı girişimi COVAX'a 130 milyon doları aşkın katkı sağlayacak.

Japonya'dan Covid-19 aşı çalışmalarına 130 milyon dolarlık destek

Dünya genelinde 36 milyondan fazla kişiye bulaşarak 1 milyonu aşkın ölüme neden olan Covid-19'a dair aşı çalışmaları farklı ülkeler bünyesinde devam sürerken, Japonya'dan uluslararası aşı çalışmalarına destek geldi. Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ülkesinin gelişmekte olan ülkelerin korona virüs aşısına adil erişimini sağlamak için 172 ülkenin katılımıyla başlatılan COVAX girişimine 130 milyon doları aşkın katkı sağlayacağını açıkladı. Söz konusu desteğin Japonya'nın Haziran ayında Aşı İttifakı GAVI'ye sunduğu 300 milyon dolarlık mali desteğin bir parçası olduğu öğrenildi.

"JAPONYA AŞI ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYOR"

Sağlık hizmetleri ile ilgili bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen uluslararası bir çevrimiçi toplantıda ülkesinin aşı çalışmaları konusundaki çabalarına değinen Motegi, "Japonya, yeni korona virüsle mücadele kapsamında sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesine, özellikle aşıların geliştirilmesi ve adil dağıtımına önem veriyor" dedi. Motegi, Covid-19 tedavisinde kullanılacak ilaçların tedariki, gelişmekte olan ülkelerin test kapasitesinin artırılması ve sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi konularındaki çabalarını sürdüreceklerini de belirtti.

ÖLÜ SAYISI BİN 600'Ü AŞTI

Japonya'da şu ana kadar 86 bin 656 kişiye corona virüs bulaşırken, bin 617 kişi ise Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!